ترامپ از گسترش روابط با قاهره خبر داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک مقام کاخ‌سفید گفته آقای ترامپ نگرانی‌های حقوق‌بشری واشنگتن را در دیدار با عبدالفتاح سیسی (راست) به طور خصوصی طرح خواهد کرد

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر که در واشنگتن به سر می‌برد، امروز با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ‌سفید دیدار کرد.

دیدار این دو که بدون کنفرانس خبری خاتمه یافت، گام مهمی در روابط قاهره و واشنگتن تلقی می‌شود چرا که آقای سیسی نخستین رئیس‌جمهور مصری است که طی یک دهه گذشته به کاخ‌سفید دعوت شده است.

در حالی که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق، به علت آنچه "مسایل حقوق بشری" عنوان می‌شد، رغبت چندانی برای نزدیک شدن به عبدالفتاح سیسی نشان نداد، آقای ترامپ روز دوشنبه (۱۴ فروردین - چهارم آوریل) از دیدار با همتای مصری خود ابراز خشنودی کرد و از تلاش‌های قاهره در مبارزه با پیکارجویان اسلام‌گرا ستایش کرده است.

هم‌زمان آقای سیسی هم گفته به علت "شخصیت بی‌مانند آقای ترامپ" احترام ویژه‌ای برای او قایل است.

عبدالفتاح سیسی که در سال ۲۰۱۳ با سرنگون کردن دولت محمد مرسی به قدرت رسید همواره با اتهام کودتا و سرکوب گسترده حامیان دولت اسلام‌گرای محمد مرسی (که طی انتخابات قانونی به قدرت رسیده بود) مواجه بوده است. وجود این اتهامات در آن هنگام حتی به تعلیق موقت کمک‌های مالی ارتش مصر از سوی کاخ‌سفید تحت رهبری آقای اوباما منجر شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالفتاح سیسی، ژنرال بازنشسته ارتش مصر، در سال ۲۰۱۴ با کسب ۹۷ درصد آرا در انتخابات زودهنگام مصر پیروز شد

اما آن طور که گزارش شده، امروز دونالد ترامپ با تاکید بر "پشتیبانی زیاد" از دولت آقای سیسی، ابراز امیدواری کرده همکاری‌های واشنگتن و قاهره در مبارزه با افراطی‌گرایی در خاورمیانه، به گسترش روابط میان دو کشور کمک کند.

باربارا پلت، گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید به نظر می‌رسد کاخ‌سفید تحت رهبری آقای ترامپ الویت اصلی خود برای رابطه با قاهره را بر مبارزه علیه "افراطی گرایی اسلامی" قرار داده و بر خلاف دولت باراک اوباما، مسائل حقوق بشری را مد نظر قرار نداده است.

با این حال، یک مقام ارشد کاخ‌سفید تاکید کرده آقای ترامپ نگرانی‌های حقوق‌بشری آمریکا را در جلسه امروز با همتای مصری خود به طور "خصوصی" طرح خواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فعالان مصری می‌گویند حدود ۶۰ هزار نفر در جریان ناآرامی‌های پس از ساقط شدن دولت محمد مرسی (در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴) بازداشت شده‌اند