نخست وزیر بریتانیا از رابطه با عربستان دفاع کرد

ترزا می حق نشر عکس EPA
Image caption خانم می سفری دو روزه به عربستان سعودی دارد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، از سفرش به عربستان سعودی دفاع کرده و گفته است که رابطه به این کشور برای منافع اقتصادی بریتانیا و تامین امنیت آن مفید است.

با توجه به شمار بالای کشته‌های غیرنظامی حملات ائتلاف سعودی در یمن، دولت بریتانیا برای فروش سلاح به عربستان سعودی مورد انتقاد است. اما ترزا می می‌گوید به جای فاصله گرفتن و از دور انتقاد کردن، دولت او ترجیح می‌دهد که روابطی نزدیک داشته باشد تا بتواند دغدغه‌های حقوق بشری‌اش را با مقام‌های سعودی مطرح کند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، در آستانه سفر خانم می به عربستان، با اشاره به موارد نقض حقوق بشر در عربستان و همچنین با اشاره به بحران یمن، خواهان توقف فروش سلاح به عربستان شد و گفت: "تسلیحات ساخت بریتانیا در جنگی به کار می‌روند که فاجعه‌ای انسانی را رقم زده است."

ائتلاف سعودی از دو سال پیش با هدف برگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت، حملاتی را علیه مواضع شبه نظامیان شیعه حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق، آغاز کرده است. به غیر از کشته شدن هزاران غیرنظامی، سه میلیون نفر از مردم یمن با خطر قحطی و گرسنگی روبرو هستند.

ترزا می گفته است که در ملاقات با مقام‌های سعودی مسائل حقوق بشری را نیز مطرح خواهد کرد. او گفت تعهد دولت بریتانیا به مسائل حقوق بشری به این منجر شده که این کشور چهارمین اعطاکننده بزرگ کمک‌های انسان‌دوستانه در یمن باشد.

عربستان سعودی بزرگترین شریک تجاری بریتانیا در جهان عرب است و ارزش صادرات بریتانیا به عربستان در سال ۲۰۱۵ به ۶.۶ میلیارد پوند می‌رسیده است.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی‌بی‌سی در امور دفاعی-امنیتی، می‌گوید دولت بریتانیا به دنبال آن است که در میانه نااطمینانی‌های ناشی از خروج از اتحادیه اروپا، از بابت سرمایه‌گذاری‌های عربستان در بریتانیا مطمئن شود.

او می‌گوید در مقابل عربستان، که از کنترل تهران بر دمشق، بیروت، بغداد و صنعا نگران است، می‌خواهد از اتحاد نظامی خود با بریتانیا مطمئن شوند.