آمریکا اسد را مسئول حمله شیمیایی ادلب می‌داند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گزارش ناظران حقوق بشر درباره بمباران شیمیایی در استان ادلب سوریه

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، حمله شیمیایی در استان ادلب سوریه را "بربریت گستاخانه" خوانده و به تهران و مسکو توصیه کرده با استفاده از نفوذشان بر دولت بشار اسد از تکرار چنین "فجایعی" جلوگیری کنند.

آقای تیلرسون که همچون دیگر مقام‌های دولت آمریکا کمی دیرتر از رهبران جهانی به حملات شیمیایی امروز (سه‌شنبه) در خان شیحون واکنش نشان می‌داد، مسئولیت این حملات را متوجه دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، دانست و گفت: "اکنون مبرهن است که دولت اسد چگونه رفتار می‌کند و حامیان او، یعنی ایران و روسیه، حالا باید توهم را نسبت به چهره اصلی اسد و نیات او کنار بگذارند. کسی از سلاح شیمیایی علیه مردم خودش استفاده می‌کند بویی از انسانیت نبرده و باید در برابر اعماش پاسخگو باشد."

صبح امروز، مخالفان دولت سوریه اعلام کردند ده‌ها نفر در اثر حمله‌ای شیمیایی در ادلب کشته شده‌اند.

در همین حال، ارتش سوریه در بیانیه‌ای گفته است که استفاده از مواد شیمیایی و سمی در خان شیخون را "کاملا" رد می‌کند.

در تصاویر منتشرشده از افرادی که گفته شده قربانی حمله شیمیایی هستند، دیده می‌شود که آنها استفراغ کرده و یا دهانشان کف کرده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بیمارستانی هم که مجروحان حمله امروز در آن مداوا می‌شدند هدف یک راکت قرار گرفته است.

استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، حمله شیمیایی احتمالی را "وحشتناک" توصیف کرده است و شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیایی احتمالی در ادلب سوریه روز چهارشنبه جلسه‌ای تشکیل خواهد داد.

حق نشر عکس EPA
Image caption فعالان سوری با انتشار عکس‌هایی چون این، از آسیب دیدن کودکان بسیاری در اثر حملات امروز در ادلب خبر داده‌اند

مخالفان دولت سوریه می‌گویند دولت به "رفتار جنایتکارانه معتاد شده" و حمله امروز نشان می‌دهد که مذاکره با آن بی فایده است.

هم‌زمان شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، می‌گوید از نظر دولت آمریکا حکومت بشار اسد مسئول حمله شیمیایی است که گفته می‌شود امروز در ادلب انجام شده و حداقل ۵۸ کشته به جا گذاشته است. آقای اسپایسر گفت کاخ سفید پس از بررسی‌هایش اطمینان دارد که بشار اسد مسئول است.

آقای اسپایسر گفت "اقدامات فجیعی" که در سوریه انجام می‌شوند محصول "ضعف" دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، است. سخنگوی کاخ سفید در عین محکوم کردن حمله امروز گفت حکومت کنونی سوریه "یک واقعیت سیاسی" است و آمریکا برنامه‌ای برای تغییر حکومت سوریه ندارد.

پیش از این دیگر مقام‌های دولت دونالد ترامپ بر این موضع تاکید کرده‌اند که برکناری بشار اسد اولویت آنها نیست.

سناتور جان مک‌کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح در سنا، در بیانیه‌ای گفته است که حمله امروز نشان می‌دهد بشار اسد به این نتیجه رسیده که "می‌تواند با مصونیت به جنایت جنگی دست بزند."

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته شده بیمارستانی که مجروحان به آن منتقل شدند نیز هدف حمله راکتی قرار گرفت

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز مسئولیت حمله شیمیایی احتمالی را به عهده دولت سوریه دانسته است. خانم موگرینی گفته است دولت سوریه باید حافظ جان شهروندانش باشد، نه آن که به آنها حمله کند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، گفت بشار اسد مسئول این حمله است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، درباره حمله شیمیایی ادعایی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، صحبت کرده و هشدار داده است که چنین حمله‌ای ممکن است مذاکرات صلح آستانه را به خطر بیندازد.

از نظر سازمان ملل متحد استفاده از تسلیحات شیمیایی جنایت جنگی محسوب می‌شود.

سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی سال گذشته در تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که نیروهای دولت سوریه بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، سه بار از گاز کلر استفاده کرده بودند.

مطابق این تحقیقات گروه موسوم به دولت اسلامی نیز از گاز خردل استفاده کرده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش شده که ده‌ها نفر در حمله اخیر مجروح شده‌اند