نماینده مجلس مالزی: ازدواج متجاوز با قربانی اشکالی ندارد

شهاب‌الدین یحیی گفت که ازدواج متجاوز با قربانیش "کار اشتباهی" نیست حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهاب‌الدین یحیی گفت که ازدواج متجاوز با قربانیش "کار اشتباهی" نیست

یک نماینده مجلس مالزی گفت که تجاوزگران جنسی می‌توانند با قربانیانشان ازدواج کنند و بعضی از دخترهای ۱۲ ساله از نظر "جسمی و روحی" آمادگی ازدواج دارند.

شهاب‌الدین یحیی، از ائتلاف جبهه ملی مالزی، در اظهاراتی در مجلس این کشور همچنین گفته است که ازدواج می‌تواند قربانیان را "به سوی زندگی بهتر" هدایت کند.

مالزی که کشوری با اکثریت مسلمان است اخیرا قانونی بر ضد آزار جنسی کودکان تصویب کرد، اما به رغم تلاش‌های احزاب مخالف این قانون ازدواج کودکان را ممنوع نکرد.

به این ترتیب ازدواج مسلمانان زیر ۱۶ سال با شرایط خاص در مالزی قانونی ماند.

'درمان مشکلات اجتماعی'

حق نشر عکس FACEBOOK
Image caption بسیاری از مردم مالزی خشمشان را در شبکه‌های اجتماعی نشان دادند

آقای یحیی طی نطق روز سه‌شنبه (۴ آوریل/۱۵ فروردین) خود در مجلس مالزی گفت با این که تجاوز به عنوان جرم شناخته می‌شود اما باید هم به متجاوز و هم به قربانی "شانس دیگری برای از نو آغاز کردن" داد.

او گفت: "شاید ازدواج آن‌ها (متجاوز و قربانی) را به سوی یک زندگی سالم‌تر و بهتر هدایت کند و شخصی که تجاوز کرده الزاما نباید آینده سیاهی داشته باشد. دختر دست‌کم می‌تواند یک شوهر داشته باشد و این شاید درمانی برای مشکلات رو به رشد اجتماعی باشد."

آقای یحیی بر مبنای تجربیاتش به عنوان یک قاضی پیشین شریعت، گفت که بعضی از بچه‌ها از نظر "ذهنی و روانی" برای ازدواج آماده بودند: "بعضی از دخترهای ۱۲ تا ۱۵ ساله بدنشان مانند زنان ۱۸ ساله است."

او سپس به خبرگزاری رویترز گفت که حرف‌هایش خارج از موضوع نقل شده گرچه کماکان مخالف جرم دانستن ازدواج کودکان به عنوان بخشی از قوانین اسلام است.

''''رویه‌ای خطرناک و نگران‌کننده ''''

در مالزی طی سال‌های اخیر نشانه‌هایی از گسترش اسلام‌گرایی دیده شده است. شرمیلا سکاران، رئیس موسسه غیردولتی صدای کودکان گفت که حرف‌های این سیاستمدار نشان‌دهنده "روالی نگران‌کننده" برای دختران جوان است.


ازدواج کودکان در مالزی

  • سن قانونی ازدواج مسلمانان مالزی برای دختران ۱۶ و برای پسران ۱۸ سال است.
  • اما بچه‌های کمتر از ۱۶ سال می‌توانند با اجازه والدین یا دادگاه‌های مذهبی ازدواج کنند.
  • طبق گزارش سازمان ملل تخمین زده می‌شود که بیش از ۹۰۰۰ مورد ازدواج کودکان طی ۵ سال گذشته در مالزی انجام شده است.
  • به نظر می‌رسد که بیشتر ازدواج‌های کودکان در جوامع سنتی و روستایی انجام می‌شود.

خانم سکاران به بی‌بی‌سی گفت: "سیاستمدارانی مثل او وجود دارند که بیانیه‌هایی خطرناک و واپس‌گرایانه می‌دهند. این فقط موجب تقویت دیدگاهی می‌شود که عقیده دارد تجاوز اشکالی ندارد. دادگاه‌های شریعت سرشار از زوج‌های جوانی است که طلاق گرفته‌اند. میزان طلاق و ازدواج مجدد در مالزی خیلی خیلی زیاد است."

سخنان شهاب‌الدین یحیی خشم و انتقاد‌های زیادی را در مالزی برانگیخت. یک کاربر فیسبوک به نام جاشوا هونگ نوشت: "او به طرز وحشتناکی واپس‌گرا است و دیدگاه متحجرانه او جایی در جامعه مدرن ما ندارد." شمار دیگری از مالزیایی‌ها نیز او را یک "احمق درجه یک" نامیدند و بسیاری از کاربران هم سخنان او را به همراه تصویری شبیه شیطان در فیسبوک همرسانی کردند.

موضوعات مرتبط