دادگاه وارث سامسونگ در کره جنوبی آغاز شد

لی جائه یونگ حق نشر عکس EPA
Image caption لی جائه یونگ با دستبند به دادگاه منتقل شد

دادگاه رسیدگی به اتهامات لی جائه یونگ، وارث شرکت سامسونگ آغاز شده است. رشوه، اختلاس، شهادت دروغ و جعل اسناد برای پنهان ساختن مدارک رشوه گیری از جمله اتهامات وارده به لی جائه یونگ هستند. اتهاماتی که منجر به استیضاح پارک گوئن های، رئیس جمهور سابق این کشور شد.

لی جائه یونگ اتهامات خود در رابطه با اختلاس و شهادت دروغ را رد کرده است.

آقای لی که به "ولیعهد سامسونگ" مشهور است، به پرداخت حدود ۴۰ میلیون دلار رشوه به یکی از دوستان رئیس جمهور سابق کره جنوبی متهم است. آقای لی و شرکت سامسونگ می‌گویند هیچ عملکرد نادرستی نداشته‌اند.

این شرکت متهم است که به سازمان‌های غیرانتفاعی تحت مدیریت چوی سون-سیل، یکی از معتمدان رئیس‌جمهور پارک گوئن-های، پول اهدا کرده‌ است.

بیشتر بخوانید:

خانم پارک به ظن تبانی با خانم چوی، بازداشت شده است. گفته می شود که خانم پارک که این دوست قدیمی خود را در دفتر ریاست جمهوری به کار گماشته بود از شرکت‌ها و موسسات تجاری و مالی عمده کره جنوبی مبالغی را برای استفاده در یک بنیاد خیریه مورد حمایت خود دریافت کرد.

این شرکت‌ها در مقابل این کمک مالی، از امتیازاتی در کسب مجوزهای دولتی برخوردار شدند.

رئیس جمهور سابق کره جنوبی در بازداشت است، اما هنوز رسما متهم نشده است.

آقای لی که با دستبند در دادگاه حاضر شده بود، اتهامات مربوط به پرداخت رشوه را نیز رد کرد و گفت که شرکت سامسونگ "تحت فشارهای شدید مجبور" شد این مبالغ را پرداخت کند.

چهار مدیر ارشد دیگر سامسونگ نیز در رابطه با این رسوایی در دادگاه حضور یافتند. آنها نیز همه اتهامات وارده را رد کردند.

لی جائه یونگ اکنون معاون اول "سامسونگ الکترونیکس" است. اما از سال ۲۰۱۴ که پدرش دچار حمله قلبی شد، وی عملا به عنوان رئیس کل سامسونگ شناخته می‌شود.

او در ماه فوریه در رابطه با تحقیقات مربوط به فساد مالی در کره جنوبی دستگیر شد.