دو انفجار در دو کلیسا در مصر بیش از ۴۰ کشته به جا گذاشت

محل انفجار در کلیسای مارجرجیس طنطا حق نشر عکس EPA
Image caption محل انفجار در کلیسای مارجرجیس طنطا

در پی وقوع انفجاری در یک کلیسای قبطی در شهر طنطا در شمال قاهره که دست کم ۲۷ کشته به جا گذاشت، انفجار دیگری هم در یک کلیسای قبطی در شهر اسکندریه در ساحل دریای مدیترانه رخ داده که دست‌کم ۱۶ نفر در آن کشته شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این انفجارها را به عهده گرفته است.

گزارش‌ها حاکی است که بر اثر انفجار اول که در کلیسای مارجرجیس در طنطا، رخ داد، دست کم ۲۷ نفر کشته و ۷۰ نفر مجروح شده‌اند.

شهر طنطا در دلتای نیل در حدود ۱۲۰ کیلومتری شمال قاهره واقع شده است.

به گزارش تلویزیون دولتی مصر، در اسکندریه هم یک بمب‌گذار انتحاری سعی کرده وارد کلیسای مرقص قدیس شود اما یک مأمور پلیس مانع او شده است.

شخص حمله کننده نیز خود را منفجر می کند و مامور پلیس همراه با او کشته می شود.

به گزارش مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در مصر یکی از کشته شدگان انفجار اسکندریه سرگرد عماد رکایبی، رئیس اداره آگاهی منطقه عطارین اسکندریه بوده است. یک افسر زن به نام سرهنگ نجوا نجار به همراه یک افسر دیگر و یک درجه دار پلیس هم در انفجار اسکندریه کشته شده اند.

این انفجارها در حالی رخ داده که مسیحیان مصر در حال برگزاری جشن "عید سباسب" یا "عید شعانین" از اعیاد مسیحی بودند.

وزیر کشور مصر رئیس پلیس استان غربیه مصر را که طنطا مرکز آن است، برکنار کرده.

اقلیت مسیحیان قبطی مصر در سال‌های اخیر بارها هدف حمله گروه‌های اسلامگرا قرار گرفته‌اند.

در ماه دسامبر سال گذشته میلادی ۲۵ نفر بر اثر انفجار در یک کلیسای قبطی در قاهره (پایتخت) و به هنگام انجام نیایش کشته شدند.

حق نشر عکس Reuters

حسیب عمار، بی‌بی‌سی: ادامه هدف قرار دادن قبطی‌ها- ساکنان اصلی سرزمین فراعنه- آن هم در روزعید سباسب یا شعانین، تحول خطرناکی است. ظاهرا هدف حمله به کلیسای جامع قدیس مرقص در اسکندریه، پاپ تواضروس دوم، رهبرقبطی‌های مصر بوده که جان سالم به در برد. تلویزیون مصر این حمله را انتحاری خوانده است. انفجار در کلیسای مارجرجس در شهر طنطا در حالی رخ داد که مومنان سرگرم عبادت بودند.

مصری‌ها، مسلمان و مسیحی، همواره به وحدت ملی خود و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در این کهن سرزمین افتخار داشته‌اند. موفق شدن افراط گرایان به انجام حملات در چنین روز و چنین اماکن، نگرانی قبطی‌های مصر را بیشتر می‌سازد. برخی قبطی‌ها از آنچه که برخورد تبعیض‌آمیز با آنها در مصر می‌خوانند، شکایت می‌کنند. با قدرت گرفتن عبدالفتاح سیسی و سرنگونی دولت اخوان‌المسلمین در سال ۲۰۱۳، بسیاری از قبطی‌ها خوشحال شدند.

هم‌زمان وقوع این حملات، ضربه‌ای به تلاش‌های دولت رئیس جمهور سیسی برای برگرداندن ثبات به مصر و رونق بخشیدن به اقتصاد از نفس افتاده‌ این کشور است. او تازه از سفری به ایالت متحده و دیدار با دونالد ترامپ به کشور خود بازگشته است. رسانه‌های مصری این بازدید را موفقیت‌آمیز توصیف کردند، به خصوص اینکه دونالد ترامپ از تلاش‌های آقای سیسی علیه آنچه تروریسم خوانده می شود، ستایش کرد. منتقدان اما حملات امروز را نتیجه سرکوب مخالفان، به خصوص اسلامگراها می‌دانند.


موضوعات مرتبط