عربستان 'شهر سرگرمی' به وسعت لاس وگاس می‌سازد

ریاض پایتخت عربستان حق نشر عکس Reuters
Image caption مجموعه تفریحی جدید در حومه ریاض پایتخت عربستان ساخته می‌شود

عربستان سعودی اعلام کرده است که در حومه ریاض پایتخت این کشور یک "شهر سرگرمی" می‌سازد که وسعتش به اندازه لاس‌وگاس درآمریکا است.

لاس‌وگاس شهری است که تبدیل به مرکز خوشگذرانی در آمریکا شده و قمارخانه‌ها و تفریح‌های شبانه‌اش شهرت جهانی دارد.

عربستان می‌گوید شهر سرگرمی‌اش ۳۳۴ کیلومتر مربع مساحت دارد، که حدودا سه و نیم برابر وسعت جزیره کیش است. قرار است در این شهر محلی برای تفریحات فرهنگی، شهربازی، پارک ورزشی و یک پارک صحرایی ساخته شود.

عربستان گفته است که این شهر، اولین مکان با چنین امکاناتی در جهان خواهد بود. قرار است کار ساخت از سال آینده آغاز شود و اولین فاز آن در سال ۲۰۲۲ آماده شود.

این شهر تفریحی، بخشی از یک برنامه توسعه بزرگتر در عربستان است. محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان پارسال از آغاز طرحی موسوم به دورنمای ۲۰۳۰ خبر داد. هدف این طرح متنوع کردن منابع درآمد حکومت و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت است.

عربستان سعودی
جمعیت ۲۸ میلیون نفر
درآمد سرانه ۵۴ هزار دلار
تولید روزانه نفت ۱۰ میلیون بشکه
بیکاری ۱۱ درصد
تورم ۴/۴ درصد

در این طرح ایجاد چند پروژه زیرساختی بزرگ درنظر گرفته شده است که شهر سرگرمی که وسعتش حدودا یک پنجم پایتخت این کشور است، یکی از آنها خواهد بود.

مقام‌های عربستان گفته‌اند امیدوارند علاوه بر جلب گردشگر، این شهر به "ایجاد زندگی سالم‌تر و متوازن‌تر و همچنین فراتهم کردن امکانات تفریحی بیشتر" برای ساکنان ریاض کمک کند.

با این‌حال مشخص نیست در کشوری که جداسازی محیط‌های زنانه و مردانه معمول است، چنین شهری چطور طراحی و راه اندازی می‌شود. در حال حاضر پارک‌های تفریحی در عربستان بیشتر محل بازی کودکان است.