آمریکا: اهمال روسیه منجر به حمله شیمیایی سوریه شد

Rex Tillerson حق نشر عکس Reuters
Image caption رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، قرار است بعد از ایتالیا راهی روسیه شود

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که برای حضوردر اجلاس وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان به ایتالیا رفته می‌گوید ناتوانی روسیه در خلع سلاح شیمیایی سوریه باعث شد که مسکو نتواند از وقوع "حمله شیمیایی خان شیخون" پیشگیری کند.

سه سال پیش و در پی موافقت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با تحویل سلاح‌های شیمیایی، مسکو موظف شد اطمینان حاصل کند که تمامی مهمات و اودات شیمیایی ارتش سوریه منهدم و یا از این کشور خارج شود.

اکنون آقای تیلرسون که قرار است پس از دیدار با وزاری خارجه ایتالیا، آلمان، بریتانیا، کانادا، فرانسه و رهبران اتحادیه اروپا به مسکو سفر کند معتقد است حمله هفته گذشته به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه که آمریکا و متحدانش می‌گویند یک حمله شیمیایی بوده، باید کرملین را متقاعد کند که دست از حمایت بشار اسد بردارد.

"چه روسیه در این موضوع (حمله هوایی خان شیخون) مشارکت داشته یا نداشته، و چه دمشق مسکو را در این قضیه دور زده باشد، روسیه به عنوان تضمین دهنده خلع سلاح شیمیایی بشار اسد، نتوانسته به تعهداتش عمل کند و قصور آن باعث مرگ کودکان و افراد بی‌گناه شده است."

در پی حملات مشکوک خان شیخون، آمریکا با پرتاب ۵۹ موشک پایگاه هوایی الشعیرات در غرب سوریه را هدف قرار داد؛ حمله‌ای که با خشم مسکو و تهران روبرو شد.

بیشتر بخوانید:

رهبر ایران حمله آمریکا به سوریه را خطای راهبردی توصیف کرد

روسیه، مهمترین متحد دمشق، به همراه ایران، دیگر کشور حامی بشار اسد، ضمن محکوم کردن حمله موشکی آمریکا خواستار تحقیق و تفحص بیطرفانه در باره حملات خان شیخون شده‌اند.

به نظر می‌رسد با توجه به تحولات چند روز گذشته در سوریه، اکنون کانون گفتگوهای وزاری خارجه جی ۷ بر چگونگی جدا کردن مسکو و دمشق متمرکز شود.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا که در واکنش به حمله خان شیخون، سفرش به مسکو را لغو کرد گفته به دنبال وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه در صورت همراه نشدن مسکو با "خواست جامعه جهانی" است.

بیشتر بخوانید:

تنش میان مسکو و لندن در پی لغو سفر بوریس جانسون

حق نشر عکس AFP
Image caption در حمله هوایی مشکوک به خان شیخون کودکان بسیاری آسیب دیدند

اما همزمان آقای تیلرسون که روز یکشنبه (نهم آوریل) پیش از ترک خاک آمریکا در شبکه خبری سی.بی.اس. ظاهر شد تاکید کرده الویت اول کاخ‌سفید در سوریه همچنان "نابودی داعش" است و کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت تنها بعد از شکست داعش قرار دارد.

این در حالی است که نیکی هیلی، سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل متحد امروز به شبکه سی.ان.ان. گفت صلح در سوریه با حضور بشار اسد قابل تصور نیست.

سخنان خانم هیلی در تضاد با گفته‌های قبلی اوست که گفته بود برکناری بشار اسد الویت دولت دونالد ترامپ نیست.

خانم هیلی دو هفته پیش (۳۰ مارس) تاکید کرده بود که دولت جدید سیاست برکناری بشار اسد که توسط دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، دنبال می‌شد را پی نمی‌گیرد.

سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین به سی.ان.ان. گفته "خنثی کردن نقش ایران در سوریه" از سیاست‌های اصلی واشنگتن در سوریه باقی خواهد ماند.

بیشتر بخوانید: