سوریه محور اصلی گفتگوها در اجلاس گروه هفت

ترامپ و تیلرسون حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا اظهارات متناقضی درباره سوریه داشته است

موضوع سوریه و حمله شیمیایی در آن کشور، محور اصلی دستورکار شرکت‌کنندگان هفت کشور صنعتی جهان موسوم به جی ۷ است. این اجلاس تا ساعاتی دیگر در ایتالیا برگزار می‌شود.

براساس گزارش‌ها انتظار می‌رود که وزیران خارجه کشورهای عضو جی ۷، در مورد اینکه چگونه بر روسیه فشار بیاورند تا این کشور از حمایت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دست بردارد، بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

همچنین به گفته خبرنگاران با توجه به برخی از پیام‌های متفاوت از سوی آمریکا درباره سوریه، به نظر می‌رسد که شرکت‌کنندگان در نشست ایتالیا خواهان توضیحات آمریکا درباره سیاست ایبن کشور درقبال سوریه باشند.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، دیروز (یکشنبه ۹ آوریل/۲۰ فروردین) در سخنانی به شدت از مواضع روسیه در قبال سوریه انتقاد کرد.

او گفت که اهمال روسیه منجر به حمله شیمیایی در سوریه شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا درعین حال پیشتر گفته بود که اولویت اول و استراتژی کشورش در مورد سوریه، شکست دادن داعش است و تعیین سرنوشت بشار اسد به فرایند سیاسی و مذاکرات میان دولت و مخالفان موکول می‌شود.

او گفته جنگ با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از نظر او به خوبی پیش می‌رود و هرگاه این جنگ به پایان رسید، آمریکا تمرکز خود را بر روند مذاکرات ژنو خواهد گذاشت و تلاش خواهد کرد با همکاری روسیه، به حصول توافقنامه آتش بس میان دولت اسد و مخالفان مسلحش کمک کند.

در ادامه این سخنان متفاوت، نیکی هیلی سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل متحد هم پیشتر به شبکه سی.ان.ان. گفته بود صلح در سوریه با حضور بشار اسد قابل تصور نیست.

سخنان خانم هیلی در تضاد با گفته‌های قبلی اوست که گفته بود برکناری بشار اسد الویت دولت دونالد ترامپ نیست.

خانم هیلی دو هفته پیش (۳۰ مارس) تاکید کرده بود که دولت جدید سیاست برکناری بشار اسد که توسط دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، دنبال می‌شد را پی نمی‌گیرد.

حق نشر عکس EPA

در حمله شیمیایی هفته گذشته (چهارشنبه ۵ آوریل) به خان شیخون در استان ادلب ۸۹ نفر کشته شدند و تعدادی نیز مجروح شدند.

در پی حملات مشکوک خان شیخون، آمریکا با پرتاب ۵۹ موشک پایگاه هوایی الشعیرات در غرب سوریه را هدف قرار داد؛ حمله‌ای که با خشم مسکو و تهران روبرو شد. ایران و روسیه دو متحد اصلی سوریه هستند.