نیل گورسچ رسما قاضی دیوان عالی آمریکا شد

نیل گورسچ، در حضور همسرش و دونالد ترامپ، در باغ کنار کاخ‌سفید سوگند ادا کرد و رسما قاضی دیوان عالی آمریکا شد. حق نشر عکس AFP
Image caption نیل گورسچ، در حضور همسرش و دونالد ترامپ، در کاخ‌سفید سوگند ادا کرد و رسما قاضی دیوان عالی آمریکا شد.

نیل گورسچ رسما به دیوان عالی آمریکا پیوست و یکی از ۹ قاضی این عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در ایالات متحده شد. آقای ترامپ در مراسم سوگند آقای گورسچ از این که توانسته ظرف صد روز نخست ریاست‌جمهوری‌اش، او را به دیوان عالی بفرستد، ابراز خشنودی کرد. او وعده داده بود یک قاضی محافظه‌کار را برای تصدی صندلی خالی این دادگاه منصوب کند.

این قاضی اهل ایالت کلرادو، با دو سوگندی که روز دوشنبه ادا کرد، یک‌صد و سیزدهمین قاضی دیوان عالی شد.

طبق قانون آمریکا، با خالی‌شدن کرسی‌های ۹ گانه قاضی‌های دیوان عالی، رئیس‌جمهور گزینه پیشنهادی‌اش را به سنا معرفی می‌کند و آنها باید به او رای دهند تا بتواند قاضی دیوان عالی شود.

بعد از مرگ قاضی آنتونی اسکالیا در فوریه ۲۰۱۶، در یک سال گذشته بر سر پر کردن این کرسی خالی‌مانده، جدالی سیاسی بین دو حزب عمده آمریکا جریان داشت.

سنا با اکثریت جمهوری‌خواه حاضر نشد گزینه پیشنهادی باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را بررسی کند.

بعد از آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ هم اقلیت دموکرات سنا با گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور جدید مخالفت کرد.

سناتورهای دموکرات حتی تلاش کردند با جلوگیری از اعلام کفایت مذاکرات درباره نیل گورسچ - یا به‌اصطلاح ‌فیلی‌باستر کردن - نگذارند گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ به این سمت انتخاب شود؛ اما جمهوری‌خواهان با تغییر آیین‌نامه و کاهش حد نصاب لازم برای رای‌گیری در این باره، آقای گورسچ را برای دیوان عالی تایید کردند.

طولانی‌ترین مدتی که یک کرسی در دیوان عالی ایالات متحده خالی مانده، به بیش از ۱۵۰ سال پیش و در جریان جنگ داخلی آمریکا باز می‌گردد.

نیل گورسچ که پیش از این از قاضی‌های دادگاه فرجام‌خواهی در دنور بود، با ۵۴ رای مثبت و ۴۵ رای منفی در سنا، به دیوان عالی رسید.

منتقدان آقای گورسچ، او را به گرایش محافظه‌کارانه منتسب می‌کنند و جمهوری‌خواهان هم خوشنودند که با پیوستن او به دیوان عالی، باز هم محافظه‌کاران در این بالاترین نهاد تصمیم‌گیری در آمریکا به اکثریت بازگشته‌اند.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنا، گفته است که دیوان عالی آمریکا "بیش از پیش به سوی یک دادگاه حامی بنگاه‌های اقتصادی می‌چرخد که منافع صاحب‌کاران، بنگاه‌ها و گروه‌های خاص را به منافع کارگران در آمریکا ترجیح می‌دهد."

طبق قانون، قاضی جدید دیوان عالی باید دو سوگند ادا کند؛ یکی سوگند لازم برای همه کارمندان فدرال، که نیل گورسچ این سوگند را در مراسمی غیرعلنی در ساختمان دیوان عالی ادا کرد، و همین‌طور سوگند دیگری که او را رسما قاضی دیوان عالی می‌کند.

نیل گورسچ این سوگند دوم را در محوطه باز کاخ سفید و با حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، ادا کرد.

هادی نیلی، بی‌بی‌سی فارسی، واشنگتن

انتصاب نیل گورسچ شاید مهم‌ترین و ماندگارترین تاثیری باشد که دونالد ترامپ در این ۸۰ روزی که از دولتش گذشته است، بر آینده ایالات متحده و آمریکایی‌ها گذاشته است.

دیوان عالی آمریکا، قدرتمندترین نهاد قضایی و حقوقی در این کشور است و داوری‌هایش در مواردی مثل قانونی‌شدن سقط جنین، ازدواج هم‌جنس‌گرایان، سقف کمک‌های مالی در انتخابات، و قبل‌تر، پایان‌دادن به تفکیک نژادی، به مسیر ایالات متحده خط می‌دهد.

دونالد ترامپ در دوره مبارزه انتخاباتی وعده داده بود که یک قاضی محافظه‌کار به دیوان عالی بفرستد تا کرسی خالی قاضی محافظه‌کار درگذشته را پر کند. او روز دوشنبه در هوای بهاری و مطبوع، در باغچه کاخ سفید، مباهات کرد که توانسته است ظرف کمتر از صد روز که از دولتش گذشته است، به این وعده‌اش عمل کند.

نیل گورسچ هنوز ۵۰ سالش هم نشده است و به این سمت مادام‌العمر رسیده است. سه قاضی دیگر دیوان عالی هم تقریبا ۸۰ سالشان است و گمان می‌رود که آنها هم شاید در چند سال آینده کنار بروند. در این صورت انتخاب جایگزین‌ آنها با رئیس‌جمهوری خواهد بود که در کاخ سفید حضور دارد. تاثیری فراتر از دوره‌های چهارساله ریاست‌جمهوری و حتی فراتر از نسل یک رئیس‌جمهور.