سه نفر در 'حمله نژادپرستانه' در کالیفرنیا کشته شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption کوری علی محمد پس از کشتن سه نفر خود را به ماموران پلیس تسلیم کرد

در آمریکا یک مرد سیاهپوست در ارتباط با تیراندازی منجر به قتل سه نفر در این ایالت بازداشت شده است.

به گفته رئیس پلیس شهر فرسنو در ایالت کالیفرنیا، فرد بازداشت شده کوری علی محمد، نام دارد و حمله خود را با تیراندازی به سوی راننده یک کامیون پارک شده در مرکز این شهر آغاز کرد. پس از کشتن این فرد، کوری علی محمد با شلیک شانزده گلوله به سوی افرادی که در محل حضور داشتند، دو نفر دیگر را به قتل رساند. تمامی قربانیان این حمله مردان سفید پوست بودند.

با حضور پلیس در محل، علی محمد، ۳۹ ساله، با فریاد الله اکبر خود را به ماموران تسلیم کرد.

منابع پلیس محلی گفته‌اند براساس شواهد موجود، این حمله جنبه تروریستی نداشته بلکه انگیزه آن نفرت نژادی بوده است.

وینسنت تیلور، پدر کوری علی محمد گفته است که پسرش، که گاه نام مستعار "عیسای سیاه" را به کار می‌برده معتقد بود که در یک جنگ نژادی در دفاع از سیاهپوستان شرکت دارد. او در فیسبوک خود از لزوم مقابله با "شیاطین سفیدپوست" سخن گفته بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته پلیس حمله مسلحانه در مرکز فرسنو انگیزه تروریستی نداشته است

این فرد که پیشتر کوری تیلور نام داشت، در سنین نوجوانی اسم خود را به کوری علی محمد تغییر داد.

منابع محلی گفته‌اند که علی محمد دارای سابقه کیفری از جمله در ارتباط با تخلف در حمل اسلحه، خرید و فروش مواد مخدر و تهدیدهای تروریستی بود اما زیر نظر پلیس قرار نداشت.

کشتار فرسنو احتمالا بار دیگر موضوع آزادی حمل اسلحه در ایالات متحده را مطرح خواهد کرد. بنابر آمار رسمی در آمرکا، هرساله بیش از سی هزار نفر به دلیل حوادث مرتبط با استفاده از اسلحه گرم، چه حمله مسلحانه، چه خودکشی و چه به طور تصادفی، جان خود را از دست می‌دهند. بیش از نیمی از آنان ۱۸ تا ۳۵ ساله هستند،

طبق قانون اساسی آمریکا، شهروندان این کشور از حق حمل اسلحه برخوردارند هرچند برخی مخالفان آزادی سلاح معتقدند که این بخش از قانون اساسی به منظور مسلح شدن مردم برای دفاع در برابر دشمن خارجی یا استبداد داخلی وضع شده و داشتن اسلحه شخصی در زمان صلح باید متوقف شود.

قوانین و مقررات ناظر بر خرید و مالکیت اسلحه نیز در ایالت‌های مختلف متفاوت است و در حالیکه برخی ایالت‌ها در این مورد سختگیری بیشتری به خرج می‌دهند، داشتن اسلحه در بعضی مناطق دیگر آسان‌تر است.

هنوز دولت دونالد ترامپ در مورد موضوع حمل اسلحه سیاست خاصی اعلام نکرده است. معمولا احزاب راستگرا از جمله بسیاری از سیاستمداران حزب جمهوریخواه بیش از احزاب لیبرال بر حفظ اصل آزادی حمل اسلحه تاکید دارند. با توجه به مواضع سیاسی آقای ترامپ و این واقعیت که حزب جمهوریخواه دارای اکثریت در کنگره است، طرفداران منع حمل اسلحه نگران آن هستند که دولت به جای اعمال محدودیت بیشتر در این زمینه، در صدد ساده‌تر کردن مقررات خرید و فروش و مالکیت سلاح برآید.