آغاز جشنواره تئاتر پرستو و بزرگداشت تحفه فاضلوا در تاجیکستان

جشنواره "پرستو"
Image caption جشنواره "پرستو" صدها هنرپیشه و کارمند تئاتر را از سراسر تاجیکستان گردهم آورده است

جشنواره تئاتری "پرستو" در تاجیکستان امسال به یکصدمین سالگرد تولد تحفه فاضلوا، آوازخوان و هنرپیشه معروف تئاتر و سینمای این کشور، اختصاص داده شده است.

این جشنوراه که صدها هنرپیشه و کارمند تئاتر را از سراسر تاجیکستان گردهم آورده، روز سه شنبه ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) با برگزاری مراسم رقص و سرود و صدای سرنای و کرنای در نزد بنای تئاتر لاهوتی شهر دوشنبه آغاز شد.

جشنواره "پرستو" که هر دو سال یک بار برگزار می شود، از ۱۸ تا ۲۴ آوریل برگزار می شود و در آن امسال ۱۷ نمایشنامه از تئاترهای مختلفی از شهرها و نواحی تاجیکستان به روی صحنه خواهند رفت.

جشنواره امسال با اجرای نمایشنامه "پزشک پران (پرنده)" از مولیر یا ژان باتیست پوکلن، درام نویس معروف فرانسوی در تهیه قربان صابر، هنرپیشه و کارگردان تئاتر لاهوتی شهر دوشنبه آغاز شد.

در روز اول جشنواره دو نمایشنامه دیگر با نام های "ضحاک" مبتنی بر داستان های "شاهنامه" فردوسی در تئاتر جوانان محمودجان واحدف و "جز سخن گنج مگو" مبتنی بر اشعار چندی از ادبای کلاسیک از تئاتر محمدجان قاسمف، معروف به "اهارون" اجرا شد. کارگردانهای این دو نمایشنامه به ترتیب ناظم ملکف و صباحت قاسموا هستند.

از دیگر آثار تئاتری که در طول روزهای آینده جشنواره اجرا خواهند شد، باله "زال و رودابه" بر مبنای شاهنامه از سوی هنرپیشگان تئاتر اپرا و باله شهر دوشنبه، "قلب زن" از تئاتر کمال خجندی شهر خجند، "نورسی مشفقی" از تئاتر شهر قرغان تپه و "گرداب زندگی" از تئاتر شهر کولاب ولایت ختلان و غیره است.

سالگرد تحفه فاضلوا

Image caption تحفه فاضلوا در تئاتر و سینمای تاجیکستان نقش های زیادی را اجرا کرده است

همزمان با آغاز جشنواره "پرستو ۲۰۱۷" روز سه شنبه در تالار فرهنگستان علوم تاجیکستان نیز یک همایش علمی در باره روزگار و فعالیتهای هنری تحفه فاضلوا، هنرپیشه معروف سینما و تئاتر این کشور، برگزار شد.

تحفه فاضلوا متولد سال ۱۹۱۷ که در سال ۱۹۸۴ درگذشت، در زمان زندگی اش به علاوه جایزه دولتی تاجیکستان به نام ابوعبدالله رودکی، عنوان "هنرپیشه مردمی اتحاد شوروی"، بالا ترین جایزه هنری آن دوران را به دست آورد.

یکی از معروف ترین سرودهایی که تحفه فاضلوا خوانده است، "یار مسچاهی" نام دارد که متن آن را ابوالقاسم لاهوتی، شاعر معروف عهد مشروطه ایران که بعدا در شوروی ماندگار شد، نوشته است. این سرود امروز هم در میان فارسی زبانان با نام "کمرباریک" معروف است و آن را آوازخوانهایی از ایران و افغانستان هم بازخوانی کرده اند.

از مهم ترین نقشهایی که او در تئاتر اجرا کرده، از "گلنار" در نمایشنامه "داخنده" جلال اکرامی (بر مبنای اثری همنام از صدرالدین عینی)، بانو در نمایشنامه "رودکی" صاتم الوغزاده، "گنریلیا" در نمایشنامه "شاه لیر" شکسپیر، گرترودا در "مادراندر" بالزاک می توان نام برد. او در فیلمهای معروف تاجیکی، مانند "ابن سینا"، "زمرد"، "داستان دو دلداده"، "داخنده"، "امروز و فردا" و "طوفان در آسیا" نیز نقشهای مهمی را اجرا کرده است.

در این همایش در کنار فرهنگیان تاجیک نمایندگانی از کشورهای روسیه، ازبکستان و جمهوری آذربایجان، از جمله عباسعلی حسنف، سفیر این کشور در تاجیکستان، شرکت و سخنرانی کردند. با پیشنهاد فرهنگیان دولت تاجیکستان تصمیم گرفته است خیابانی را در شهر دوشنبه به نام تحفه فاضلوا نامگذاری کند.

بیشتر بخوانید:

برگزاری جشنواره تئاتر 'پرستو' در تاجیکستان

سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر 'پرستو' در تاجیکستان