سازمان منع تسلیحات شیمیایی: در خان شیخون از سارین استفاده شد

حمله خان شیخنون حق نشر عکس EPA
Image caption بسیاری از آسیب دیدگان و قربانیان حمله کودک بودند

سازمان منع تسلیحات شیمیایی (او پی سی دبلیو) می گوید که آزمایش هایش به کشف "غیرقابل انکار" این موضوع منجر شده است که در حمله خان شیخون در سوریه از گاز سارین یا ماده ای شبیه آن استفاده شد.

احمد اوزومچو مدیر این سازمان گفت که نمونه های گرفته شده از بدن ده قربانی یا زخمی در چهار آزمایشگاه مورد معاینه قرار گرفت.

در حمله خان شیخون در اوایل ماه آوریل حداقل ۸۷ نفر کشته شدند. ارتش سوریه استفاده از سلاح شیمیایی را تکذیب کرده است.

روسیه، متحد دمشق، هم گفته است که "حادثه" ناشی از حمله هوایی ارتش سوریه به انبار مهمات شیمیایی شورشیان بود اما این روایت از ماجرا عمدتا مردود شناخته شده است.

آمریکا با موشک باران یک پایگاه هوایی سوریه که می گفت حمله شیمیایی از آنجا انجام شده بود به آن پاسخ داد.

در تصاویر منتشر شده از صحنه حمله، غیرنظامیان از جمله تعداد زیادی کودک دیده می شدند که از دهان آنها کف می آمد و در حال خفگی بودند.

آقای اوزومچو گفت که نمونه های آزمایش شده از سه نفر که در حمله جان باختند گرفته شده بود و مجموعه دیگری از نمونه ها از هفت نفر دیگر که در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفتند هم تحلیل شد.

آقای اوزومچو گفت: "نتایج این تحلیل ها در آزمایشگاه های تعیین شده توسط او پی سی دبلیو نشان دهنده قرار گرفتن قربانیان در معرض گاز سارین یا ماده ای شبیه به آن است. هرچند جزییات بیشتر تحلیل های آزمایشگاهی منتشر خواهد شد، نتایج به دست آمده غیرقابل انکار است."

او گفت که اگر شرایط امنیتی در خان شیخون اجازه دهد یک گروه حقیقت یاب سازمان منع تسلیحات شیمیایی آماده سفر به آنجاست.

او گفت که این تیم همچنان مشغول انجام مصاحبه و جمع آوری نمونه هاست.

براساس شرایط توافقی میان آمریکا و روسیه در سال ۲۰۱۳ که در پی یک حمله مرگبار شیمیایی در سوریه به دست آمد، این کشور موظف شد سلاح های شیمیایی خود را برچیند.

سازمان ملل در آن سال گفته بود که در آن حمله که صدها کشته در محله غوطه به جا گذاشت، از گاز سارین استفاده شده بود.

موضوعات مرتبط