چین: اینترپل دستور بازداشت یک ثروتمند منتقد دولت را صادر کرد

اینترپل حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption اینترپل گفته است در باره موارد خاص اظهار نظر نمی کند

چین می‌گوید پلیس بین‌الملل (اینترپل) دستور بازداشت یک میلیاردر منتقد دولت این کشوررا صادر کرده است.

گمان می‌رود گوا ونگوی، تاجر ثروتمند املاک، در حال حاضردر ایالات متحده آمریکا باشد.

مقامات دلیل صدور این دستوررا فاش نکرده‌اند، اما رسانه‌های دولتی ادعا کرده‌اند که آقای گوا به معاون یکی از وزرا رشوه داده است، چیزی که آقای گوا رد کرده است.

آقای گوا اخیرا در مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور ادعاهایی را در مورد مسئولان بلندپایه چینی و فعالیت‌های تجاری اعضای خانواده آنها مطرح کرده است.

انگیزههای سیاسی؟

روز چهارشنبه (۱۹ آوریل) سخنگوی وزارت خارجه چین گفت اینترپل برای آقای گوا "اخطار قرمز" صادر کرده است که هدف از چنین اخطاری بازداشت افرادی است که مورد جست و جوی بین‌المللی قرار دارند.

مقامات اینترپل در پاسخ به پرسشی در مورد آقای گوا گفته است: "در موارد یا افراد خاص به جز در شرایط خاص و با موافقت کشور عضو (اینترپل)" اظهار نظر نمی‌کند.

رسانه‌های چین گفته‌اند آقای گوا به ما جیان، معاون سابق وزیر امنیت ملی، ۶۰ میلیون یوان (۸،۷ میلیون دلار) رشوه داده است. آقای ما از آن زمان دستگیر شده و به اتهام فساد تحت محاکمه است.

اما آقای گوا چنین اتهاماتی را رد کرده و گفته است دستگیری او انگیزه سیاسی دارد.

او که می گوید دیگر شهروند چین نیست در یک تویت (به زبان چینی) در روز چهارشنبه گفت اقدام برای بازداشتش از سوی "مقامات فاسد" انجام شده که "از این که رفتار مجرمانه آنها توسط من افشا شده به هراس افتاده‌اند."

آقای گوا اخیرا در مصاحبه ها با رسانه های چینی زبان خارجی، از جمله صدای آمریکا ادعاهایی را در مورد برخی مقامات چینی و خانواده‌های آنها که بخش‌هایی از تجارت را در کنترل دارند، مطرح کرده است.

روزنامه "ساوت چاینا مورنینگ پست" (South China Morning Post) اشاره کرده است که این مصاحبه‍‌های آقای گوا با آنچه این روزنامه راه‌اندازی "جنگ تبلیغاتی بین المللی" توسط چین علیه او نامیده، همزمان بوده است.

موضوعات مرتبط