بازداشت جولیان آسانژ 'یک اولویت' است

جف سشنز - راست - در مورد آقای آسانژ گفت "سعی خواهیم کرد بعضی ها را به زندان بیاندازیم" حق نشر عکس Reuters
Image caption جف سشنز - راست - در مورد آقای آسانژ گفت "سعی خواهیم کرد بعضی ها را به زندان بیاندازیم"

جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا می گوید که بازداشت جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس یک "اولویت" است.

آقای آسانژ برای پرهیز از استرداد به سوئد در ارتباط با ادعاهای تعرض جنسی از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده بوده است.

آقای سشنز در مورد احتمال بازداشت او گفت: "ما مدتی است که تلاش های خود را تشدید کرده ایم و هر جا بتوان پرونده ای تشکیل داد برای به زندان انداختن بعضی ها خواهیم کوشید."

پیشتر گزارش هایی منتشر شده بود که مقام های آمریکایی مشغول آماده کردن اتهامات علیه آقای آسانژ هستند.

ویکی لیکس در چندین مورد انتشار پر سروصدای اطلاعات محرمانه دولت آمریکا مشارکت داشته است.

آقای سشنز به خبرنگاران گفت: "ما افراد کارکشته ای در زمینه امنیتی ایالات متحده داریم که می گویند تعداد نشت ها آنها را شوکه کرده و بعضی از این موارد واقعا جدی است. بنابراین بله، یک اولویت است."

واشنگتن پست و سایر رسانه های آمریکایی به نقل از منابع آگاه اما ناشناس گزارش می دهند که دادستان های فدرال طرح اتهامات علیه جولیان آسانژ و سایر اعضای ویکی لیکس را مورد بررسی قرار داده اند.

اما جدا از اظهارات کوتاه آقای سشنز، وزارت دادگستری رسما تنظیم اتهامات را تایید نکرده است.

تصمیم احتمالی به پیگرد آقای آسانژ به معنی رویکردی متفاوت نسبت به دولت اوباماست. وزارت دادگستری در دوره آقای اوباما نتیجه گیری کرده بود که متهم کردن او دشوار خواهد بود.

چرخش ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی و زمانی که ویکی لیکس ای میل های رقیب او هیلاری کلینتون را منتشر کرد از این گروه قدردانی کرد.

خانم کلینتون بعدا ادعا کرد که فعالیت های ویکی لیکس از دلایل شکست او در انتخابات بوده است.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کرده اند که روسیه عامل هک ای میل های حزب دمکرات بود و از ویکی لیکس برای ضربه زدن به شانس پیروزی او و کمک به آقای ترامپ استفاده کرد.

آقای آسانژ گفت که هدف این گروه تاثیر گذاشتن بر انتخابات نبوده است.

اما حالا دولت آقای ترامپ نگاهی بدبینانه به فعالیت های ویکی لیکس دارد. این گروه در ماه مارس اطلاعاتی را درباره ابزارهایی که گفت سی آی ای (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) از آنها برای هک کردن استفاده می کند منتشر کرد.

مایک پومپئو، رئیس سی آی ای هفته پیش ویکی لیکس را یک «سازمان اطلاعاتی متخاصم غیردولتی» توصیف کرد و آقای آسانژ را یک "کلاهبردار" خواند.

بیشتر بخوانید: