درگیری معترضان و پلیس در کلن در حاشیه کنگره حزب راست افراطی

بازداشت یکی از معترضان چپگرا حق نشر عکس AFP
Image caption بازداشت یکی از معترضان چپگرا

برگزاری کنگره حزب راست افراطی "آلترناتیوی برای آلمان" به تنش در شهر کلن آلمان منجر شده است. هزاران نفر از معترضان چپگرا برای اعلام مخالفت خود با این حزب در اطراف محل نشست آنها گرد آمده‌اند و در مواردی با پلیس درگیر شده‌اند.

یکی از ماموران پلیس هنگام تلاش برای ممانعت از حمله به یکی از اعضای آلترناتیو برای آلمان (آ.اف.د) زخمی شده است.

تصور می‌شود که تا ۵۰ هزار فعال مخال آ.اف.د به محل برگزاری نشست این حزب بروند. چهار هزار مامور پلیس برای تامین امنیت به کار گرفته شده‌اند.

محبوبیت حزب راست افراطی آلترناتیوی برای آلمان سال گذشته رشد کرد و برخی تصور می‌کردند که این حزب ممکن است به یکی از احزاب اصلی بدل شود. اما این حزب دچار اختلاف‌های درونی شده و فرائوک پتری، رهبر کنونی هم گفته است که در انتخابات پیش رو در آلمان نامزد نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هنگامی که اعضای آ.اف.د قصد داشتند وارد هتل محل برگزاری کنفرانس شوند، معترضان ضمن شعار دادن و سرود خواندن سعی کردند جلوی ورود آنها به محل برگزاری نشست را بگیرند.

حق نشر عکس EPA
Image caption رویارویی پلیس و معترضان چپگرا در کلن

یورگن ماتیاس، رئیس پلیس کلن، گفته است: "ما مطلع هستیم که چندین هزار چپگرای افراطی، از جمله چند صد فرد خشن، به کلن می‌آیند."

فرائوک پتری، رهبر حزب آ.اف.د چپگرایان را متهم کرد که با سیاه نمایی مواضع این حزب دنبال قطبی کردن افکار عمومی در آلمان هستند.

پس از جنگ جهانی دوم و سقوط نازی‌ها، در آلمان حساسیت زیادی نسبت به مسائل نژادی، برجسته کردن شعارهای ملی‌گرایانه و مسایلی از این دست وجود دارد. اما حزب آ.اف.د مواضعی جنجالی در این زمینه‌ها گرفته است.

یکی از روزنامه‌های چاپ کلن نوشت که آ.اف.د به عنوان حزبی برای منتقدان یورو تشکیل شد، اما پتری نتوانست جلوی تبدیل آن به محلی برای جذب همه نژادپرست‌ها و ملی‌گراها و راست افراطی را بگیرد.

چند ماه پیش یکی از مقام‌های آ.اف.د از بنای یادبود هولوکاست در برلین به عنوان "یادمان شرم" انتقاد کرد. بسیاری این اظهارنظر را محکوم کرده‌اند.

فرائوک پتری، رهبر آ.اف.د خواهان آن شد که در کنگره جاری اعضا اظهارات "تحریک‌آمیز" این چنینی را رد کند و روی برنامه‌ای "میانه‌روانه" توافق کنند.

اما نمایندگان حاضر در کنگره این حزبطرح او را برای جذب بخش‌هایی وسیعتر از مردم آلمان، رد کردند.

موضوعات مرتبط