تظاهرات سکوت به احترام کشته شدگان در ناآرامی‌های ونزوئلا

تظاهرات کنندگان مخالف نیکلاس مادورا در کارکاس امروز سفید پوشیدند حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات کنندگان مخالف نیکلاس مادورا در کارکاس امروز سفید پوشیدند

دهها هزار نفر از مخالفان دولت ونزوئلا با برتن کردن پیراهن سفید در تظاهرات سکوت شرکت کردند. تظاهرات روز شنبه به احترام کشته‌شدگان تجمع‌ها و ناآرامی‌های سه هفته گذشته در این کشور ترتیب داده شده بود.

ونزوئلا که با رکود اقتصادی بی سابقه روبروست در هفته های گذشته با راهپیمایی های متعدد بر علیه نیکلاس مادورا، رئیس جمهور چپ‌گرا و جانشین هوگو چاوز، روبرو است.

امروز (شنبه) در کاراکاس، پایتخت، معترضان سفیدپوش که قصد حرکت به سوی کلیسای جامع کاتولیک‌ها را داشتند با سد ماموران ضدشورش روبرو شدند.

همزمان در شهرهای مختلف این کشور هم تجمع‌های مشابهی برگزار شده است.

رهبران معترضان کشته شدن ۲۰ نفر در جریان تجمع‌ها و ناآرامی‌ها چند هفته اخیر را متوجه "خشونت و قصور" پلیس ضدشورش می‌دانند.

بحران سیاسی ونزوئلا با وخامت شرایط اقتصادی در سال ۲۰۱۴ و ناخرسندی مردم آغاز شد و کسب اکثریت پارلمانی توسط احزاب مخالف دولت در انتخابات سال ۲۰۱۵ آن را علنی کرد.

مخالفان با متهم کردن دولت به بی‌کفایتی، فساد و سوء مدیریت اقتصادی، خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری شده و با جمع‌آوری امضای شهروندان، در صدد به جریان انداختن روند قانونی برکناری او بودند اما با مخالفت دیوان عالی مواجه شدند.

سه هفته پیش، قضات دیوان عالی پارلمان را فاقد صلاحیت اعلام کردند و اختیارات آن را به خود انتقال دادند.

قضات این دیوان طی دوره حکومت هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق، و نیکلاس مادورو به سمت‌های خود منصوب شده‌اند و تصمیم آنان علیه پارلمان باعث تشدید بحران سیاسی و گسترش تظاهرات اعتراضی شد.

بیشتر بخوانید:

سه کشته در اعتراضات ونزوئلا؛ مخالفان: به تظاهرات ادامه می‌دهیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption لیلیان تنتوری، همسر لئوپولدو لوپز، از رهبران معترضان مخالف دولت، در صف اول تظاهرات امروز در کاراکاس حاضر شد
حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات‌ها پس از آن شکل گرفت ک دیوان عالی در تصمیمی جنجالی اختیارات پارلمان را در دست گرفت

نیکلاس مادورو، ٥٤ ساله که زمانی راننده اتوبوس بود و در دولت هوگو چاوز به وزارت خارجه و معاونت ریاست جمهوری رسید، در انتخابات سال ٢٠١٣ که پس از مرگ آقای چاوز برگزار شد با اکثریت اندکی به ریاست جمهوری انتخاب شد. در زمان زمامداری او، مشکلات اقتصادی که در طول چهارده سال حکومت هوگو چاوز به تدریج بروز کرده بود، با کاهش بهای نفت شدت گرفت و به تورم لجام گسیخته و کمبود کالاهای اساسی، از جمله غذا و دارو منجر شد. اخیرا آقای مادورو از سازمان ملل خواست برای مقابله با مشکلات دارویی ونزوئلا به این کشور کمک کند.

مقامات دولتی وضعیت ناگوار اقتصادی را به توطئه خارجی به خصوص آمریکا و سرمایه‌داری بین‌المللی نسبت داده‌اند اما مخالفان، سیاست‌های اقتصادی دولت فعلی و سابق ونزوئلا، سوء مدیریت و فساد گسترده دولتی را مسئول دانسته‌اند.

در انتخابات سال ٢٠١٥، که با شدت گرفت وخامت اوضاع اقتصادی همزمان بود، احزاب مخالف اکثریت بزرگ کرسی‌های پارلمان را به دست آوردند و به بیش از ده سال اکثریت حزب چپگرا به رهبری هوگو چاوز و نیکلاس مادورو خاتمه دادند.

از آن زمان، اختلاف نظر بین دولت و پارلمان ادامه داشته و تلاش نمایندگان مخالف برای تصویب قوانین مورد نظر خود، از جمله آزادی زندانیان سیاسی، با مخالفت دولت و حمایت دادگاه عالی از آن مواجه شده است. تلاش مخالفان برای وادار کردن رئیس جمهوری به کناره‌گیری قبل از خاتمه دوره کنونی ریاست جمهوری در سال ٢٠١٩ از طریق گردآوری چند میلیون امضای شهروندان نیز به دلیل مخالفت دادگاه عالی به نتیجه نرسیده است.

ونزوئلا در دوره هوگو چاوز و نیکلاس مادورو روابط نزدیکی با ایران داشته و ایران در طرح‌هایی در آن کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption امروز همزمان با تظاهرات مخالفان دولت آقای مادورا، هواداران او هم تجمعی برگزار کردند
حق نشر عکس EPA
Image caption دو روز پیش (پنجشنبه) دست کم ۱۱ نفر در جریان درگیری پلیس با تظاهرات کنندگانی که به وضعیت اقتصادی معترضند، کشته شدند