پادشاه عربستان پسرش را سفیر این کشور در آمریکا کرد

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی حق نشر عکس Reuters

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در فرمانی شاهزاده خالد، پسر خود را به عنوان سفیر این کشور در آمریکا منصوب کرده است.

شاهزاده خالد، خلبان جنگنده است و در آمریکا تحصیل کرده است. او در حمله به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه نیز شرکت کرده است.

خالد جانشین شاهزاده عبدالله‌ بن فیصل بن ترکی شده که حدود یک سال سفیر عربستان در آمریکا بود.

آمریکا و عربستان سعودی همواره روابط خوبی بایکدیگر داشته‌اند، اما این روابط در دوران باراک اوباما، رئیس جمهورسابق آمریکا، با مشکلاتی روبرو شد.

رهبران عربستان عقیده داشتند که آقای اوباما برای دخالت در سوریه تردید دارد و همچنین در سیاست خارجی خود کمی به سوی رقیب منطقه‌ای سعودی‌ها یعنی ایران متمایل است.

دولت تازه آمریکا سیاست متفاوتی با آقای اوباما در منطقه دارد و از جمله بر آنچه "نقش مخرب" ایران در منطقه خوانده، تاکید کرده است.

برقراری مجدد مزایا

ملک سلمان همچنین در فرمان دیگری، مزایا و پاداش خاص کارمندان دولتی را که در سپتامبر سال گذشته میلادی و در چارچوب ریاضت‌های اقتصادی این کشور قطع شده بود، بار دیگر برقرار کرده است.

ریاضت‌های اقتصادی در عربستان و ازجمله قطع برخی از کمک‌های مالی کارمندان دولتی پس از کاهش قیمت نفت در سال گذشته میلادی اعمال شده بود.

قیمت نفت در ماه ژانویه ۲۰۱۶ به حدود ۲۸ دلار در هر بشکه رسید؛ اکنون افزایش یافته و به حدود ۵۲ دلار در هر بشکه رسیده است.

براساس گزارش‌ها ملک سلمان وزیر امور دولتی را نیز از کار برکنار کرده و دستور داده است تا درباره اتهام سوء‌استفاده از مقام، تحقیقاتی درباره او صورت بگیرد.

براساس یک دستور جدید دیگر از سوی پادشاه عربستان، یک مرکز امنیت ملی که زیر نظر دربار دولتی عربستان فعالیت خواهد کرد نیز ایجاد شده است.

ملک سلمان همچنین در فرمانی دیگر دستور داده است تا دو ماه حقوق اضافی به نیروهای نظامی که در خط نبرد در ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن هستند، پرداخت شود.

حق نشر عکس Reuters

موضوعات مرتبط