حملات هوایی ترکیه به کردهای عراق و سوریه 'بیش از ۲۰ کشته داد'

نیروهای پیشمرگ حق نشر عکس Reuters
Image caption گروه‌های کرد دو سال پیش توانستند داعش را از مناطقی در شمال غربی عراق بیرون کنند

هواپیماهای نظامی ترکیه در نیمه شب گذشته مواضع نیروهای کرد در شمال عراق و سوریه را بمباران کرده‌اند. ارتش ترکیه اعلام کرده است که هدف حمله این بوده که جلوی انتقال سلاح و مهمات حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را بگیرد.

وزارت خارجه عراق حمله ترکیه را "نقض حاکمیت ملی" خود خوانده و گفته است این حمله بدون هماهنگی بغداد انجام شده است.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می‌گوید دست کم ۱۸ نیروی یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) - نیروی نظامی کردهای سوریه - در شمال این کشور کشته شده‌اند.

ترکیه می‌گوید مواضع پ‌ک‌ک را در کوهستان سنجار، در شمال غرب عراق و نزدیکی مرز سوریه، هدف قرار داده است. در این حمله پنج نیروی پیشمرگ کردستان عراق و یک مامور پلیس به اشتباه کشته شده‌اند.

ی‌پ‌گ می‌گوید که یک مرکز فرماندهی و ارتباطات آنها در نزدیکی مالکیه، در سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه، هدف قرار گرفته است.

ارتش ترکیه در بیانیه‌ای گفته است که "مراکز تروریستی" را هدف گرفته که امنیت ترکیه را تهدید می‌کنند. ارتش ترکیه حمله خود را "مطابق قوانین بین‌المللی و موفقیت‌آمیز" توصیف کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترکیه مستمرا حملاتی را علیه پ‌ک‌ک و ی‌پ‌گ انجام می‌دهد

چرا ترکیه حمله به مواضع کردها را ادامه می‌دهد؟

ژیار گل - بی‌بی‌سی، آنکارا

صالح مسلم یکی از رهبران کردهای سوریه حمله هوایی دیشب را حمله به تمام کردهای منطقه خواند و گفت این حمله به عملیات علیه داعش ضربه خواهد زد. او از ائتلاف بین المللی علیه داعش خواسته از این گونه حملات را جلوگیری کنند.

ارتش ترکیه می‌گوید پ‌ک‌ک از این منطقه نیرو، سلاح، مواد منفجره و مهمات به داخل ترکیه می فرستد. ترکیه بارها از آمریکا خواسته از همکاری با کردهای سوریه دست بردارد.

اما آمریکا می گوید هیج مدرکی دال بر خصومت کردهای سوریه علیه ترکیه وجود ندارد. در چند ماه گذشته آمریکا نیروهای بیشتری به سوریه فرستاده و تجهیزات سنگین نظامی برای نیروهای دموکراتیک سوریه که اکثرا کرد هستند فرستاده است.

بیشتر بخوانید.


جبار یاور، از مقام‌های نظامی اقلیم کردستان عراق، به خبرگزاری فرانسه گفته است که به نظر می‌رسد هدف حمله ترکیه یک گروه شبه نظامی از ایزدی بوده باشد که با پ‌ک‌ک همکاری می‌کرده‌اند.

ترکیه مستمرا حملاتی را علیه پ‌ک‌ک و ی‌پ‌گ انجام می‌دهد. این در حالی است که ی‌پ‌گ با ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا همکاری می‌کند و هم اکنون درگیر عملیاتی برای بیرون راندن داعش از رقه است.

موضوعات مرتبط