عقب‌نشینی ترامپ از ساخت دیوار مکزیک

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرح احداث دیوار میان آمریکا و مکزیک مخالفان بسیاری دارد از جمله بومیان و سرخپوست‌های آمریکایی که مخالف جدی آنند

دونالد ترامپ که ساخت دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک را شعار اصلی خود قرار داده بود گفته برای جلوگیری از تعطیل شدن دولت فعلا درخواست منابع مالی برای ساخت این دیوار را از لایحه بودجه خارج می‌کند.

آقای ترامپ ضمن تاکید دوباره بر وعده انتخاباتی خود، گفته در روزهای آینده برای تامین منابع نقدی احداث این دیوار تلاش خواهد کرد.

همزمان کلیان کانوی، از مشاوران ارشد آقای ترامپ گفته برای تسهیل در جریان رسیدگی و تصویب بودجه دولت که هم اکنون در کنگره است، فعلا بخش تامین منابع ساخت این دیوار از لایحه خارج می‌شود.

ساخت دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک که هزینه‌هایش هم به پای مکزیک نوشته خواهد شد یکی از اصلی‌ترین وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

دموکرات‌ها که اقلیت را در کنگره آمریکا دارند تهدید کرده بودند که اگر در لایحه هزینه‌های جاری دولت ماده تامین منابع ساخت این دیوار گنجانده شده باشد آن را بلوکه می‌کنند؛ اقدامی که می‌تواند به توقف دسترسی دولت به بودجه جاری و در نتیجه به تعطیلی دولت بیانجامد.

با وجود این، آقای ترامپ در توییتی جدید دوباره تاکید کرده که این دیوار را خواهد ساخت.

آن طور که گزارش شده، او همچنین شب گذشته (دوشنبه) در جلسه خصوصی که با اعضای رسانه‌های محافظه‌کار داشت گفته شاید تلاش‌ها برای تامین منابع مالی ساخت این دیوار را به ماه‌های آتی امسال موکول کند.

خانم کانوی هم به فاکس‌نیوز گفته لزومی ندارد که منابع مالی ساخت این دیوار حتما این هفته تامین شود اما احداث آن همچنان "یک الویت مهم" است.

آقای ترامپ در لایحه بودجه که اکنون در کنگره است درخواست اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های احداث این دیوار در سال جاری میلادی کرده بود.

اما این درخواست دموکرات‌ها را متحد کرد که یکپارچه با آن مخالفت کنند.

همزمان بعضی از جمهوری‌خواهان هم گفته‌اند بودجه احداث چنین دیواری حدود ۲۱ میلیارد و۶۰۰ میلیون دلار خواهد بود؛ رقمی که بسیار بیشتر از برآورد اولیه آقای ترامپ است. او بودجه احداث این دیوار را ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده بود.

در همین حال، مقام‌ها و شهروندان ایالت‌ها جنوبی آمریکا که هم مرز با مکزیک هستند و جمعیت قابل توجهی از مکزیکی تبارها را در خود جای داده‌اند با انتقاد شدید و ملاحظه فراوان طرح احداث این دیوار را دنبال می‌کنند.