سخنگوی سابق طالبان پاکستان: با نیروهای امنیتی هند و افغانستان در ارتباط بوده‌ایم

احسان‌الله احسان (چپ) حق نشر عکس AFP
Image caption احسان‌الله احسان (چپ) حدود ده روزپیش خود را "تسلیم" نیروهای پاکستان کرد

احسان‌الله احسان، سخنگوی سابق طالبان پاکستان (تی تی پی)، در یک پیام ویدیویی که از سوی ارتش پاکستان منتشر شده، ادعا کرده است که نیروهای این گروه و همچنین جماعه الدعوه پاکستان، با نیروی اطلاعاتی استخباراتی هند موسوم به "را" و همچنین نیروهای امنیتی افغانستان درارتباط بوده‌اند.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی که این ویدیو را منتشر کرده‌اند آقای احسان در سخنانی به زبان اردو می‌گوید که پس از عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی، نیروهای طالبان پاکستان به افغانستان فرار کردند. به گفته آقای احسان پس از آن این نیروها با نیروهای استخباراتی هند در تماس شدند.

مقامات پاکستانی همیشه مدعی بوده‌اند که نیروهای طالبان پاکستان از سوی "نیروهای خارجی" از جمله هند و افغانستان تغذیه و حمایت می‌شوند.

ژنرال عاصف غفور، سخنگوی روابط عمومی ارتش پاکستان، در ارتباط با اظهارات ویدیویی آقای احسان در توییتی گفته است که "احسان‌الله احسان، دستورات خارجیان و دسیسه‌‌های آنان را برای بی‌ثبات کردن پاکستان افشا کرده است. جوانان ما (مظهر) قدرت ما هستند. هیچ‌گاه نباید فریب بخورند."

مقامات هند و افغانستان اما همیشه هرگونه ارتباط با این نیروی‌های ستیزه‌جو را تکذیب کرده‌اند.

مشخص نیست که اظهارات آقای احسان در این نوار ویدیویی تحت چه شرایطی گرفته شده است.

ارتش پاکستان حدود ۱۰ روز پیش (۱۷ آوریل) اعلام کرد که آقای احسان خود را تسلیم نیروهای ارتش کرده است. آقای احسان پس از جدا شدن از طالبان به جماعت الحرار پاکستان که گروهی انشعابی از طالبان پاکستان بود، پیوست.

حق نشر عکس Twitter

سخنگوی سابق طالبان پاکستان در آنچه که اعترافات ویدیویی خوانده شده است، می‌گوید که نیروهای ستیزه‌جوی پاکستانی که وی از آنها با نام "تروریست‌ها" نام برده است قبل از هرگونه تحرکی در افغانستان با نیروهای امنیتی هند و افغانستان در ارتباط بودند و به گفته آقای احسان آنها اجازه عبور و نفوذشان را به داخل پاکستان، فراهم می‌کردند.

به دنبال کشته شدن حکیم‌الله محسود، رهبر سابق طالبان پاکستان در نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین، جنگ قدرت بر سر جانشینی وی درگرفت که در نتیجه آن طالبان به چند گروه تقسیم شد. برخی از اعضای این گروه در مخالفت با ملا فضل‌الله که از سوی برخی رهبر طالبان پاکستان خوانده شده بود ، گروه جماعت احرار را تشکیل دادند.

جماعت احرار مسئولیت چند حمله خونین در پامیتا را برعهده گرفته بود، از جمله یک بمبگذاری انتحاری که باعث مرگ بیش از ۷۰ نفر از جمله کودکان در مراسم جشن عید پاک در سال ۲۰۱۶ و بمبگذاری انتحاری در بیمارستانی در شهر کویته است که باعث مرگ بسیاری شد.

دولت‌های افغانستان و هند به ادعا تا کنون واکنشی نشان داده‌اند.