دونالد ترامپ 'فعلا' پیمان تجارت آزاد با آمریکای شمالی را فسخ نمی‌کند

نفتا حق نشر عکس Getty Images
Image caption کارگران کارخانه خودروسازی در مکزیک

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به مکزیک و کانادا گفته است که نمی‌خواهد پیمان تجارت آزاد با کانادا و مکزیک را فسخ ‌کند، بلکه قصد دارد آن را مورد مذاکره مجدد قرار دهد.

روز گذشته، چهارشنبه ۲۷ آوریل رسانه‌ها در گزارش‌های خود اشاره کرده بودند که آقای ترامپ سرگرم تهیه پیش‌‌نویس فرمان اجرایی مربوط به فسخ پیمان تجاری نفتاست.

آقای ترامپ در دوران کارزار انتخاباتی خود پیمان نفتا را "بدترین توافق تجاری زمان" توصیف کرد و گفت که این پیمان "کشنده" مشاغل آمریکایی است.

کاخ سفید اعلام کرده است که دولت موافقت کرده تا "نفتا فعلا فسخ" نشود و رهبران کانادایی و مکزیکی موافقت کرده‌اند تا درباره شرایط نفتا به زودی به مذاکره بنشینند.

اظهارات آقای ترامپ پس از آن مطرح می‌شود که آمریکا تعرفه بر وارادات الوار "چوب نرم" کانادا را ۲۰ درصد افزایش داد.

آقای ترامپ همچنین تعرفه‌های جدید کانادا بر لبنیات را "ننگین" خواند.

آقای ترامپ در آستانه ورود خود به کاخ سفید با امضای یک فرمان اجرایی، آمریکا را از پیمان تجاری اقیانوس آرام خارج کرد.

این موافقتنامه از اولویت‌های اصلی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بود و میان آمریکا و ۱۲ کشوری به امضاء رسید که مجموعاً ۴۰% اقتصاد جهانی را تشکیل می دهند.

روز دوشنبه (۲۴ آوریل) نیز آقای ترامپ که ساخت دیوار حائل میان آمریکا و مکزیک را شعار اصلی خود قرار داده بود گفته برای جلوگیری از تعطیل شدن دولت فعلا درخواست منابع مالی برای ساخت این دیوار را از لایحه بودجه خارج می‌کند.

آقای ترامپ در لایحه بودجه که اکنون در کنگره است درخواست اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های احداث این دیوار در سال جاری میلادی کرده بود.

اما این درخواست دموکرات‌ها را متحد کرد که یکپارچه با آن مخالفت کنند.