آنگلا مرکل: مردم بریتانیا در مورد مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا نباید دچار خیال باطل شوند

آنگلا مرکل حق نشر عکس Reuters

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفت بعضی از مردم بریتانیا در مورد حفظ روابط این کشور با اتحادیه اروپا دچار "خیال باطل" شده‌اند.

خانم مرکل خطاب به نمایندگان بوندستاگ، مجلس عوام آلمان، گفت رابطه آینده بریتانیا با اتحادیه اروپا تنها زمانی می‌تواند مورد بحث قرار گیرد که مسائل دیگر، از جمله سهم بریتانیا در بودجه اتحادیه اروپا حل شود.

سایر رهبران اتحادیه اروپا قرار است روز شنبه (۲۹ آوریل) ملاقات کنند تا دستورالعمل مشترک برای خروج بریتانیا از این اتحادیه را تعیین کنند.

مدت کمی پس از صحبت‎های خانم مرکل، سسیلیا مالستروم، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه "قطعا" با بریتانیا بر سر روابط تجاری آزاد به توافق خواهد رسید.

اما خانم مرکل بر این امر اصرار داشت که "کشور سوم" - یعنی بریتانیا پس از خروج - نمی‌تواند از حقوق مشابه دیگر اعضا برخوردار باشد.

او در ادامه گفت: "همه ۲۷ کشور عضو و نهادهای اروپایی در مورد این مسئله موافقت کرده‌اند."

کارشناسان در بریتانیا و هم در اتحادیه اروپا اخیرا هشدار دادند که مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا می‌تواند تا ده سال طول بکشد و برای بریتانیا تا ۶۰ میلیارد یورو خرج داشته باشد.

اما مقامات بریتانیایی گفته‌اند که دولت حاضر به پرداخت چنین مبلغ هنگفتی نیست.

صدراعظم آلمان همچنین بر حفاظت از حقوق ۱۰۰ هزار آلمانی مقیم بریتانیا تاکید کرد و گفت که ما حاضریم به بریتانیایی‌های مقیم آلمان و سایر کشورهای اروپا "پیشنهادات عادلانه‌ای" بدهیم.

خانم مرکل در این باره گفت: "آنها بخش مهمی از جامعه ما هستند و باید به همین وضع بمانند."

بریتانیا در ۲۹ مارس سال جاری ماده ۵۰ پیمان لیسبون را فعال کرد. ماده‌ای که طبق آن، فرآیند دو ساله خروج یک کشور از اتحادیه اروپا آغاز می‌شود.

موضوعات مرتبط