بازداشت یک رهبر جدایی طلب در کشمیر هند

تظاهرکنندگان در کشمیر (عکس از آرشیو) حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption تظاهرکنندگان در کشمیر (عکس از آرشیو)

آسیه اندرابی، یکی از رهبران جدایی‌طلب و مشهور در کشمیر تحت کنترل هند، به اتهام نقض امنیت عمومی توسط مقامات انتظامی در این منطقه بازداشت شده است.

خانم اندرابی بنیانگذار نهضت جدایی‌طلب "دختران ایمان" است که در ۳۰ سال گذشته در این منطقه فعال بوده است.

این جنبش متهم است که در پشت پرده تشویق زنان و دختران برای حمله با سنگ به نیروهای امنیتی هند در این منطقه هستند.

براساس گزارشها از منطقه فعالیت تعدادی دیگر از رهبران جدایی‌طلب در کشمیر نیز که به طور معمول در آستانه تجمع نمازگذاران در روز جمعه اعمال می‌شود، محدود شده است.

همزمان و مقامات ارتش هند اعلام کرده‌اند که دست‌کم سه نیروی ارتش در حمله به کمپ ارتش در کشمیر کشته شدند. دو شورشی نیز در جریان این حمله کشته شدند.

این کمپ در منطقه کپواره قرار دارد.

مقامات هند روز گذشته (۲۶ آوریل) اعلام کردند که دسترسی به ۲۲ شبکه اجتماعی از جمله فیسبوک، توییتر و واتس‌آپ به مدت یک ماه ممنوع می‌شود.

مقامات گفته‌اند که این شبکه‌های اجتماعی از سوی "عوامل ضد دولتی" برای تشویق خشونت مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

چرا بحران کشمیر خطرناک است؟

هر دو کشور هند و پاکستان مدعی حاکمیت کامل بر کشمیر که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، هستند اما هر کدام از این دو کشور تنها کنترل بخشی از این منطقه را در اختیار دارند.

اختلافات مرزی بین دو کشور بیش از شش دهه است که ادامه دارد و از سه جنگی که بین این دو کشور رقیب دارای توانایی هسته‌ای بروز کرده، دو مورد بر سر کشمیر بوده است.

با بروز هر رویارویی در کشمیر، بسیاری از مردم می‌ترسند که این امر در نهایت به یک درگیری عمده شدید میان دو کشور مسلح به سلاح اتمی بیانجامد.

اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هنوز هم بعید است که اتفاقی بیافتد و به احتمال زیاد درگیری‌های پراکنده و قدرت‌نمایی دیپلماتیک ادامه خواهد داشت.

موضوعات مرتبط