اسرائیل شیئی را در آسمان بلندی های جولان ساقط کرد

عکسی که از یک ناحیه تحت کنترل شورشیان گرفته شده ظاهرا آتشی را در جهت فرودگاه دمشق نشان می دهد حق نشر عکس AFP
Image caption عکسی که از یک ناحیه تحت کنترل شورشیان گرفته شده ظاهرا آتشی را در جهت فرودگاه دمشق نشان می دهد

ساعاتی پس از آنکه گزارش شد اسرائیل مرکزی نظامی در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق را موشک باران کرده، این کشور می گوید شیئی را بر فراز بلندی های جولان ساقط کرده است.

اسرائیل با استفاده از سیستم دفاع موشکی پاتریوت این شیء را که بنابه گزارش ها یک هواپیمای بدون سرنشین بود هدف گرفت.

شورشیان سوری می گویند که در حمله ای که پیشتر به اسرائیل نسبت داده شد یک انبار تسلیحات که جنبش حزب الله لبنان در اختیار داشت خسارت دید.

بیشتر بخوانید:اسرائیل 'به انبار اسلحه ارسالی ایران برای حزب‌الله در دمشق حمله کرد '

اسرائیل که معمولا از تایید یا تکذیب این نوع حملات خودداری می کند گفت این "انفجار" با سیاست آن "همخوانی" دارد، اما تایید نکرد که مسئول حمله است.

ارتش اسرائیل بعدا در توییتر اعلام کرد که "هدفی" را در آسمان بلندی های جولان در مرز سوریه زده است اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

ارتش اسرائیل نگفت که هدف یک هواپیمای بدون سرنشین بوده است یا نه.

اسرائیل، حزب الله و متحد اصلی آن ایران را بزرگترین تهدید برای خود می داند. این کشور در سال ۲۰۰۶ با حزب الله وارد جنگ شد اما این گروه از آن زمان به طور قابل ملاحظه ای قوی تر شده است.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا قرار دارد گزارش داد که صدای انفجاری قوی اول صبح پنجشنبه در پایتخت سوریه شنیده شد و تصور می شود که در نزدیکی جاده اصلی منتهی به فرودگاه روی داده باشد.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، گفت چندین موشک به یک مرکز نظامی در جنوب غربی فرودگاه اصابت کرده و باعث انفجارهایی شده که خسارات مادی به بار آورده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption جنگده اف-۱۶ نیروی هوای اسرائیل از پایگاه رامات دیوید بلند می شود - ۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

تلویزیون المیادین سوریه هم به نقل از منابع آگاه گفت که موشک ها را هواپیماهای اسرائیلی از داخل بلندی های جولان تحت اشغال اسرائیل پرتاب کرده اند.

دو منبع ارشد آگاه در میان شورشیان که در دمشق هستند به خبرگزاری رویترز گفتند که موشک ها به یک انبار مهمات در یک محوطه نظامی - که شبه نظامیان مورد حمایت ایران و ارتش سوریه تحت رهبری حزب الله از آن استفاده می کنند - اصابت کرد.

ایزرائیل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل در اشاره ای که ظاهر موید این حمله توسط کشورش بود به رادیوی ارتش اسرائیل گفت: "حادثه دمشق کاملا با سیاست اسرائیل در زمینه اقدام برای جلوگیری از قاچاق اسلحه پیشرفته ایرانی برای گروه حزب‌الله از طریق سوریه انطباق دارد، اما طبیعتا نمی‌خواهم در مورد این حادثه شرح بیشتری بدهم."

"نخست وزیر گفته است که هر وقت اطلاعاتی دریافت می کنیم که از قصد انتقال سلاح های پیشرفته برای حزب الله حکایت داشته باشد، اقدام خواهیم کرد."

تصور می شود که اسرائیل از زمان شروع جنگ داخلی سوریه چندین بار محموله های تسلیحاتی حزب الله در آن کشور را بمباران کرده باشد.

البته اسرائیل ماه پیش در اقدامی نادر حمله جنگنده هایش به چندین نقطه در سوریه را تایید کرد. ارتش سوریه در واکنش چند موشک به سوی اسرائیل شلیک کرد که یکی از آنها در آسمان اسرائیل با کمک سیستم موشکی ضدهوایی منهدم شد.

یک مقام ارشد اسرائیل روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که در حمله ماه پیش تقریبا ۱۰۰ موشک که برای حزب الله ارسال شده بود منهدم شد.

موضوعات مرتبط