پای سوم دختر سه ساله با موفقیت جدا شد

چویتی خاتون حق نشر عکس AFP
Image caption چویتی خاتون در آغوش مادرش شیما خاتون

یک دختر سه ساله بنگلادشی که در استرالیا زیر تیغ جراحان رفت تا پای سوم او را جدا کنند، پس از یک جراحی موفق عازم خانه‌اش شده است.

چویتی خاتون با پای سومی که به لگنش متصل بود به دنیا آمد، این پا در واقع بخشی از بدن قل دوم حاملگی بود که فقط در همین حد شکل گرفته و به بدن چویتی‌خاتون متصل بود.

جراحان استرالیایی برای اینکه چگونه این پای اضافی را بردارند و سپس لگن چویتی خاتون را بازسازی کنند ماه‌ها برای مطالعه و تحقیق وقت صرف کردند.

یک موسسه خیریه کودکان این دختربچه را از روستایی در بنگلادش به استرالیا منتقل کرده بود.

جراحان استرالیایی با جراحان بنگلادشی که قبلا این دختر بچه را عمل کرده بودند مفصلا در ارتباط و گفتگو بودند تا دقیقا این جراحی را طراحی کنند.

جراحان بنگلادشی بخشی از پای سوم را جدا کرده بودند اما لگن چویتی‌خاتون نیاز به جراحی بیشتر و سپس جراحی ترمیمی داشت.

به دلیل اینکه این بخش زائد، بخشی از بدن یک قل دیگر بود، چویتی‌خاتون دارای دو مقعد و دو واژن بود و همزمان با رشد چویتی خاتون این اندام‌های اضافی به شکلی ناهنجار در حال رشد بود.

جراحان پس از یک دوره طولانی مطالعه و برنامه ریزی، جراحی را نوامبر سال گذشته انجام دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پزشکان بنگلادشی بخشی از پای اضافه را برداشته بودند اما لگن چویتی خاتون نیاز به بازسازی داشت

آنها هر چه از پای اضافه باقی بود را برداشتند و واژن و مقعد را بازسازی کردند به نحوی او که بتواند دفع خود را کنترل کند و زندگی عادی‌تری بعد از جراحی داشته باشد.

دکتر کریس کیمبر، رییس بخش جراحی بیمارستان کودکان موناش در ویکتوریای استرالیا گفت مشکل چویتی‌خاتون "نادر" و جراحی "بسیار دشوار" بوده، اما کودک که نیمه نابینا است اکنون راه می‌رود و می‌دود و وزنش افزایش پیدا کرده است.

به گفته دکتر کیمبر چویتی خاتون در ممکن است در نوجوانی به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشد اما او اکنون می‌تواند بدون نیاز به دارو یا جراحی با مادرش به خانه برگرددد.

شیما خاتون، مادر چویتی به رسانه‌های استرالیا گفت بی‌صبرانه منتظر است به خانه و نزد خانواده برگردد و بازی کردن دخترش را تماشا کند:

"الان همه چیز خوب است، او می‌تواند با بچه های دیگر بازی کند، او مثل بچه های دیگر است."