رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه گذشته 'بشدت' کم شده است

trump حق نشر عکس Reuters

آمارهای رسمی نشان می‌دهند رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه گذشته بشدت کند شده است.

رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ معادل هفت دهم درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا بوده که پایین‌ترین میزان رشد از سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ تاکنون است.

رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه آخر سال میلادی قبلی ۲.۱ درصد بود و کارشناسان انتظار داشتند در سه ماه اول امسال در حد یک درصد باشد.

یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا این بود که رشد اقتصادی آمریکا را به چهار درصد برساند.

در واکنش به کند شدن رشد اقتصادی، استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا دو روز پیش پیش نویس برنامه مالیاتی دولت آقای ترامپ را ارائه و کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ را در دستور کار قرار داد. بر طبق این طرح مالیات شرکتهای تجاری بزرگ از ۳۵ به ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.

علاوه بر این مشوق‌هایی برای برگرداندن سرمایه شرکت‌های تجاری از خارج آمریکا و کاهش مالیات افراد حقیقی هم در نظر گرفته شده اما این پیش نویس فاقد جزئیات کافی است.

دولت آقای ترامپ البته ممکن است نگران کاهش رشد اقتصادی در سه ماهه اول نباشد چون در سال‌های اخیر رویه این بوده که در سه ماهه اول شاخص‌ها پایین هستند اما در ادامه سال افزایش پیدا می‌کنند.

به گفته نانسی کرتین مدیر یک شرکت سرمایه‌گذاری هنوز تحرک اقتصادی که از دونالد ترامپ انتظار می‌رفت رخ نداده و شاید تا پایان سال میلادی جاری یا سال آینده آثار آن ظاهر نشود.

کارشناسان معتقدند پایین بودن رشد اقتصادی در سه ماهه اول به دلیل ثابت ماندن مصرف بوده است.

پل اشورث اقتصاددان می‌گوید: "خانوارها کمتر پول خرج کرده‌‌اند چون فروش خودرو که در پایان سال گذشته به رکورد بی‌سابقه‌ای رسید در سه ماهه اول امسال کاهش یافت و دیگر اینکه زمستان گرم باعث کاهش مصرف برق و گاز شد."

به گفته آقای اشورث خرید مصرف کنندگان دوباره افزایش خواهد یافت به دلیل این که آمارها نشان می‌دهند درآمد افراد رشد مثبتی داشته و اعتماد مصرف کنندگان هم به حفظ قدرت خرید زیاد است.

خانم کرتین می گوید برخی سرمایه‌گذاران با خواندن این خبر ممکن است ناامید شده باشند، اما سال با ثبات شروع شده و تورم وخیم نیست و اشتغال در قیاس با چند سال گذشته بسیار بهتر است.