آمریکا نظامیان خود را به محدوده مرزی سوریه و ترکیه فرستاده است

نیروهای یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ) حق نشر عکس DELIL SOULEIMAN/AFP/Getty Images)
Image caption نیروهای گروه کرد ی‌پ‌گ در شمال سوریه فعال هستند

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، ارتش آمریکا نظامیان خود را به محدوده مرزی سوریه و ترکیه فرستاده است. این منطقه در روزهای اخیر صحنه تبادل آتش میان نیروهای نظامی ترکیه و گروه‌های مسلح کرد بوده است.

روز جمعه، ۲۹ آوریل، سه خودروی زرهی آمریکایی در حال گشت‌زنی در سر حد منطقه‌ای در نزدیکی شهر درباسيه دیده شدند.

همزمان، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، از آمریکا خواسته است تا به طور مشترک با ترکیه در عملیات علیه رقه، اصلی‌ترین پایگاه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شرکت کند.

آقای اردوغان گفته است که دو کشور در کنار یکدیگر می‌توانند رقه را به "گورستان" داعش تبدیل کنند.

در حال حاضر یگان‌های مدافع خلق که با نام اختصاری ی‌پ‌گ شناخته می‌شود، اصلی‌ترین متحد آمریکا در عملیات نظامی علیه داعش در شمال سوریه است. اما ترکیه این گروه کرد را در ارتباط نزدیک با گروه پ‌ک‌ک می‌داند.

ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول

این، اولین باری نیست که آمریکا برای جلوگیری از درگیری بین ترکیه و کردهای سوریه، نیروهای خود را به نوار مرزی سوریه با ترکیه می‌فرستد.

دو ماه پیش و بعد از آن که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تهدید کرد که شهر منبج در شمال سوریه، هدف بعدی ارتش ترکیه است، واحدهایی از نیروهای آمریکا به صورت نمادین به مرز ترکیه اعزام شدند. از دو ماه پیش نیز آمریکا بر خلاف درخواست‌های ترکیه، ارسال تسلیحات سنگین به مناطق تحت کنترل کردها را شروع کرده است و بیش از هزار نیروی ویژه آمریکا در این منطقه حضور دارند.

هم‌اکنون دو فرودگاه رمیلان و کوبانی در کنترل نیروهای آمریکایی است و از ماه گذشته، آمریکا برخی تجهیزات و پرسنل خود را در پایگاه اینجرلیک به کوبانی فرستاده است. تمام این تدارکات، برای حمله به رقه، اصلی‌ترین پایگاه داعش در منطقه است.

پس از حمله مرگبار هفته گذشته جنگنده‌های ترکیه به یکی از پایگاه‌های یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) کردها تهدید کرده‌اند که اگر آمریکا از حملات ترکیه جلوگیری نکند، آنها عملیات تصرف رقه را متوقف خواهند کرد.

اعزام واحدهای ارتش آمریکا به مناطق مرزی بین کردها و ترکیه در حالی که پرچم آمریکا را حمل می‌کنند، به نوعی پیام به ترکیه و دادن اطمینان به کردها به شمار می‌رود.

اگر این تنش‌ها ادامه یابد، شاهد درگیری‌های بیشتری بین دو طرف کردها و ترکیه خواهیم بود.

موضوعات مرتبط