اسرائیل از برنامه ساخت خانه های جدید درمناطق اشغالی خبر داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در نیم قرن گذشته حدود ۵۰۰ هزار اسرائیلی در حداقل ۱۵۰ شهرک در کرانه غربی رود اردن و در بیت المقدس شرقی ساکن شده اند

یوآو گالانت وزیر مسکن اسرائیل خبر از تصمیم دولتش برای ساخت هزاران خانه جدید در مناطق اشغالی خبر داد.

آقای گالانت اعلام کرد که قرار است در بیت المقدس شرقی و کرانه باختری رود اردن، ۲۵ هزار خانه جدید ساخته شود.

این تصمیم در حالی اعلام شده که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دو ماه پیش از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خواسته بود ساخت و سازهای جدید را در مناطق اشغالی متوقف کند.

وی هدف از این درخواست را ممکن شدن از سرگیری گفتگوهای صلح میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین دانسته بود.

روند شهرک سازی‌های اسرائیل در پی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شتاب تازه‌ای پیدا کرده و این درحالی است که ساخت و سازها در گذشته، عمدتا در داخل شهرک‌های قدیمی انجام می شد.

در فروردین ماه، دولت بنیامین نتانیاهو، در اقدامی که در دو دهه گذشته بی‌سابقه تلقی می شد دستور ساخت یک شهرک یهودی نشین جدید را در کرانه غربی رود اردن صادر کرد.

در پی ساخت و سازهای فروردین، کاخ سفید اعلام کرد که مراتب "نگرانی"‌ دونالد ترامپ را از فعالیت‌های شهرک سازی اسرائیل به تل آویو منتقل کرده و طرف اسرائیلی نیز پذیرفته که این نگرانی‌ها را "مد نظر قرار دهد".

دونالد ترامپ بارها گفته است که شهرک سازی های اسرائیل را مانع جدی بر سر راه صلح نمی داند اما از اسرائیل خواسته بود که مدتی در این زمینه "خویشتنداری" نشان بدهد.

در ظرف نیم قرن گذشته حدود ۵۰۰ هزار اسرائیلی در حداقل ۱۵۰ شهرک در کرانه غربی رود اردن و در بیت المقدس شرقی ساکن شده اند.

سازمان ملل متحد، شهرک‌ها را بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی اعلام کرده است ولی دولت اسرائیل به نظر سازمان ملل تمکین نکرده است.

موضوعات مرتبط