نهادهای غیردولتی فرانسه: فاجعه در راه است، رای دهید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نظرسنجی‌ها شانس امانوئل مکرون را بیشتر از خانم لوپن می‌دانند

بیش از ۶۰ نهادغیردولتی فرانسه مردم این کشور را به مشارکت گسترده در دور نهایی انتخابات که قرار است یکشنبه آینده برگزار شود فراخواندند.

در اطلاعیه مشترک این انجمن‌ها که امروز ۳۰ آوریل (دهم اردیبهشت) در روزنامه‌های فرانسوی منعکس شده به رای‌دهندگان هشدار داده شده "متاسفانه آنچه از آن بیم داشتیم، در حال وقوع است".

انجمن‌های غیردولتی سرشناسی چون 'اس.او.اس. ریسیزم' و 'لیگ حقوق‌بشر فرانسه' از امضاء‌کنندگان این بیانیه‌اند.

در کمتر از هفت روز دیگر رای‌دهندگان فرانسوی یک بار دیگر باید برای انداختن رای خود به پای صندوق بروند و از میان مارین لوپن، نامزد حزب نشنال فرانت که تمایلات ملی‌گرایانه و ضدمهاجرتی دارد و امانوئل مکرون، نامزد میانه‌رو و حامی اتحادیه اروپا، یکی را جایگزین فرانسوآ اولاند کنند.

در بیانیه انجمن‌های غیردولتی فرانسه بدون اشاره به نام نامزدی از مردم خواسته شده برای حمایت از ارزش‌های جهانی و نه گفتن به آنان که طرد دیگران را تبلیغ می کنند، بسیج شوند.

دور نخست انتخابات فرانسه روز یکشنبه هفته گذشته (۲۳ آوریل) برگزار شد و هیچ‌کدام از نامزدها نتوانستند در دور نخست اکثریت آرا را کسب کنند.

از میان یازده نامزد ریاست‌جمهوری، مارین لوپن و امانوئل مکرون به دور دوم که یکشنبه آینده (۷ مه) برگزار خواهد شد راه یافتند.

بیشتر بخوانید:

مارین لوپن ۴۸ ساله آخرین فرزند خانواده "لوپن" و رهبر جبهه ملی فرانسه، می‌خواهد برای نخستین بار حزبش را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری کند. او که پیشتر به وکالت مشغول بود در برخی از محاکمه‌ها از حقوق مهاجران دفاع می‌کرد اما حالا رهبری حزب راست‌افراطی را در اختیار دارد و خواستار خروج آن‌ها از فرانسه است.

مارین لوپن در سال ۲۰۱۱ رهبری جبهه ملی را از پدرش تحویل گرفت و یک سال بعد در انتخابات ریاست‌جمهوری مقام سوم را به دست آورد. در ادامه این مسیر، او توانست موفقیت‌های بزرگی در انتخابات محلی برای حزبش کسب کند.

او یک‌ سال پیش از رهبری حزبش، در اظهارنظری، نمازخواندن مسلمانان را در خیابان با اشغال آلمان مقایسه کرد و مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفت.

حالا اما موضعش را ملایم کرده است و می‌گوید اسلام با دموکراسی فرانسه «ناسازگار» نیست. او در این سال‌ها کوشیده است تا اعتماد جوامع یهودی را نیز جلب کند. لوپن که سال‌هاست به "نژادپرستی" متهم می‌شود و رابطه نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه دارد، از طرف روشنفکران فرانسه "رهبری پوپولیست" توصیف می‌شود.

طبق نظرسنجی‌ها، امانوئل مکرون ۳۹ ساله رقیب سرسخت مارین‌ لوپن در دور دوم انتخابات فرانسه خواهد بود. او این شانس را دارد که با شکست لوپن، جوان‌ترین رییس‌جمهور این کشور باشد. اوج‌گیری چشم‌گیر مکرون در حالی اتفاق افتاده است که او هیچ پیشینه سیاسی قدرتمندی ندارد؛ هیچ‌وقت نماینده پارلمان نبوده و برای اولین بار وارد کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری شده است.

او یک‌سال پیش از کاندیداتوری، در ژانویه ۲۰۱۶ جنبشی موسوم به "به پیش" را با شعار "نه راست، نه چپ" پایه‌گذاری کرد که باعث تضعیف موقعیتش میان سوسیالیست‌ها شد. او البته از سال ۲۰۱۴ به عنوان وزیر اقتصاد فرانسوا اولاند در کابینه دولت حضور داشت و پیش از آن‌ هم، مشاور اقتصادی رییس‌جمهور فرانسه بود.

"قانون مکرون" بخشی از اعتبار این کاندیدای ریاست‌جمهوری است؛ اصلاحاتی جنجالی در حوزه اقتصاد. مثل مجوز باز ماندن مغازه‌ها در روزهای یکشنبه برای مدتی طولانی‌تر و حمایت از شرکت‌های نوپا در عرصه دیجیتال.

او پیش‌تر عضو حزب سوسیالیست بود اما حالا می‌گوید در تلاش است تا ارزش‌های فرهنگی چپ را با ارزش‌های اقتصادی راست در هم آمیزد. او خود را "میانه‌رو" می‌داند و طرفدار بازار و تجارت آزاد و همچنین اتحادیه اروپا است و از سیاست‌های آنگلا مرکل در قبال پناهجویان حمایت می‌کند و با منع حجاب نیز مخالف است.