سیستم دفاع موشکی آمریکا در کره جنوبی 'راه افتاد'

This handout photo taken on November 1, 2015 and received by the US Department of Defense/Missile Defense Agency shows a terminal High Altitude Area Defense (THAAD) interceptor being launched from a THAAD battery. حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption The Thaad system, seen here in a file photo, is designed to take out North Korean missiles

ارتش آمریکا می گوید سیستم دفاع موشکی "تاد" که استقرار آن در کره جنوبی جنجال آفرین بوده را "عملیاتی" کرده است.

یک سخنگوی نظامی کره جنوبی گفت که این سیستم اکنون قادر است موشک‌های کره شمالی را منهدم و از کره جنوبی در برابر تهدیدهای شمال محافظت کند.

درعین حال، مقامات نظامی به خبرنگاران گفته اند که هنوز چند ماه تا "توانایی کامل عملیاتی" این سیستم باقی است. گفته می‌شود که شبکه دفاع موشکی تاد در کره جنوبی احتمالا در ماه ژوئیه یا اوت سال جاری به طور کامل فعال خواهد شد.

اخیرا تنش ها در شبه جزیره کره در حال افزایش بوده که تهدیدهای مکرر کره شمالی و حضور یک ناوگروه و یک زیردریایی آمریکایی در ناحیه را به همراه داشته است.

سیستم "تاد" (دفاع ترمینال ارتفاع بالا) هفته پیش در یک زمین گلف سابق در مرکز سئونگجو در میان تظاهرات معترضان خشمگین نصب شد.

بسیاری از مردم ناحیه بر این باورند که این سیستم هدفی بالقوه برای حملات است و جان ساکنان مجاور آن را به خطر می اندازد.

حق نشر عکس EPA
Image caption نصب این سیستم در کره جنوبی با اعتراضاتی روبرو بوده است

چین هم به استقرار تاد اعتراض کرده چون معتقد است که رادارهای این سیستم می تواند باعث تداخل امنیتی در عملیات نظامی این کشور شود.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در کره جنوبی گفت که تاد اکنون "عملیاتی است و توانایی متوقف کردن موشک های کره شمالی و حفاظت از جمهوری کره را دارد."

اما مقام های پنتاگون به خبرگزاری فرانسه گفتند که این سیستم اکنون فقط "توانایی انسداد اولیه" را دارد که در ادامه سال جاری با افزودن قطعات تازه تقویت خواهد شد.

درحالی که پیونگ یانگ همچنان قطعنامه های شورای امنیت دایر بر ممنوعیت آزمایش های موشکی را نادیده می گیرد کره شمالی و آمریکا در هفته های اخیر درگیری جدالی لفظی بوده اند.

این کشور از روز ۱۶ آوریل تاکنون دو آزمایش ناموفق موشکی انجام داده و گفته است که آماده است ششمین آزمایش اتمی خود را در هر لحظه انجام دهد.