ترامپ در دیدار با عباس از صلح گفت؛ نه راه‌حل دو کشور

محمود عباس و دونالد ترامپ حق نشر عکس EPA
Image caption محمود عباس در دیدار با دونالد ترامپ بر تشکیل دو کشور تاکید کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفت رسیدن به صلح در خاورمیانه "بخت بسیاری دارد."

آقای ترامپ که در کاخ سفید میزبان آقای عباس بود در یک کنفرانس خبری مشترک گفت: "این کار انجام می شود."

آقای عباس هم بر لزوم رسیدن به صلح تاکید کرد اما خواست که این صلح بر پایه طرح ایجاد دو کشور مستقل و بر اساس مرزهای پیش از ۱۹۶۷ به دست بیاید.

محمود عباس به رئیس جمهوری آمریکا گفت که فلسطینی ها با حضور او در کاخ سفید امیدوارند که به این هدف دست یابند. او همچنین ابراز امیدواری کرد که با "توانایی عظیم در مذاکره" آقای ترامپ می تواند این هدف را محقق کند.

آقای ترامپ در این کنفرانس خبری هیچ اشاره ای نکرد که سیاست های دولتش برای رسیدن به صلحی که "تاریخی" می خواند، چیست.

پیشتر در دیداری که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل داشت، آقای ترامپ گفته بود برایش فرقی ندارد دو کشور مستقل در آن منطقه باشند یا یکی و اضافه کرده بود: "من راه حلی را دوست دارم که هر دو طرف آن را بپسندند."

آمریکا ممکن است از حمایت از ایده تشکیل کشور مستقل فلسطینی دست بردارد

راه حل تشکیل دو کشور مستقل، از سیاست های آمریکا در چند دهه گذشته درباره مسئله اسرائیل و فلسطین بوده است. بنا به این طرح، نوار غزه، کرانه غربی و بیت المقدس شرقی، سرزمین هایی است که کشور فلسطین در آنجا تشکیل خواهد شد.

سازمان ملل، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، روسیه و تا همین اواخر آمریکا از این طرح حمایت می کنند.

آقای ترامپ نخستین رئیس جمهوری است که حالا این طور عیان می گوید برایش فرقی ندارد که نتیجه مذاکرات چه باشد.

در دیدار چهارشنبه آقای ترامپ همچنین گفت هیچ صلحی پایدار نمی ماند مگر اینکه دو طرف راهی پیدا کنند که از تهییج خشونت بکاهند.

رهبر فلسطینی ها زیر فشار است که کمک به خانواده کشته شدگان درگیری ها با اسرائیل و زندانیان را متوقف کند.

اسرائیل می گوید که این کمک ها مشوق "تروریسم" است. برای آقای عباس که چندان محبوبیتی بین فلسطینی ها ندارد اما قطع این پول ها چندان راحت نخواهد بود.

سه نفر از سناتورهای آمریکایی به آقای ترامپ نامه ای نوشته بودند و از او خواسته بودند که از آقای عباس بخواهد با کمک های بین المللی به این خانواده ها کمک نکند.

این نامه را لیندزی گراهام، مارکو روبیو و تام کاتن امضا کرده بودند.

در تحولی دیگر، حماس، گروهی از فلسطینی ها که در نوار غزه قدرت را در دست دارند، اساسنامه خود را تغییر داده و در آنجا تلویحا مرزهای پیش از ۱۹۶۷ را پذیرفته است. این گروه در اساسنامه جدیدش نوشته است با تشکیل دولتی در این مرزها موافق است. چرخشی در مواضع این گروه که پیش‌تر اصلا جایی برای کشوری به نام اسرائیل متصور نبود.

تغییر اساسنامه حماس به چه معناست؟

موضوعات مرتبط