کمک بانک جهانی به بازسازی نیروگاه 'نارک' در تاجیکستان

نیروگاه نارک

بانک جهانی ۲۲۵.۷ میلیون دلار برای نوسازی نیروگاه آبی "نارک" در جنوب تاجیکستان اختصاص داده است.

مسئولان این بانک می‌گویند اجرای این طرح به تامین مرتب انرژی در فصل زمستان و شکوفایی و باروری اقتصاد تاجیکستان در آینده کمک خواهد کرد.

در خبری که دیشب (چهارشنبه ۱۳اردیبهشت/ ۳ مه) تارنمای رسمی بانک جهانی انتشار داد، آمده است که یک چهارم این مبلغ به عنوان کمک بلاعوض و سه چهارمش به عنوان اعتبار مالی در این طرح هزینه خواهد شد.

ژان- پیتر اولترس، مدیر برنامه‌های بانک جهانی در تاجیکستان، گفت: "برای دستیابی به توسعه اجتماعی و اقتصادی پایدار، بسط دادن تجارت و بهتر ساختن کیفیت زندگی شهروندان به تامین انرژی قابل اطمینان نیاز است. با این تصمیم، بانک جهانی از تلاشهای تاجیکستان برای تامین انرژی پایدار و زمینه ساز رشد فراگیر حمایت می کند."

نیروگاه "نارک" با ظرفیت تولید ۳۰۰۰ مگاوات نیرو که از بزرگ ترین نیروگاههای آبی جهان به شمار می‌آید، از سوی دولت شوروی در دهه ۱۹۷۰ میلادی در رودخانه "وخش" در جنوب تاجیکستان ساخته شده است.

ترمیم و بازسازی این نیروگاه که از تاسیسات عمده انرژی تاجیکستان است، در دو مرحله انجام خواهد شد. مرحله اول این طرح ۳۵۰ میلیون دلار هزینه دارد و تا سال ۲۰۲۳ از سوی شرکت "برق تاجیک" به اجرا خواهد رسید.

Image caption نیروگاه "نارک" بیش از ۷۰ درصد برق تاجیکستان را فراهم می کند

در این طرح به علاوه بانک جهانی، بانک آسیایی سرمایه گذاری در زیرساختها و بانک توسعه اروآسیا به ترتیب ۶۰ و ۲۴ میلیون دلار اختصاص داده اند و دولت تاجیکستان هم مقداری سهم گذاشته است.

با این مبالغ مقامات تاجیک قرار است سه چرخه این نیروگاه و شش بنگاه تبدیل برق را نوسازی کنند، ایمنی سد نیروگاه و پایداری آن در برابر خطرات زمین لرزه و سیل و حوادث دیگر طبیعی نیز تقویت خواهد شد.

ترمیم نیروگاه "نارک" برای تامین منظم نیروی برق در فصل زمستان برای تاجیکستان که کشوری عمدتا عبارت از روستاهای کوهستانی است، بسیار مهم ارزیابی می شود. نزدیک ۷۰ درصد نیروی برق مورد نیاز سالانه تاجیکستان در این نیروگاه تولید می شود. اما این نیروگاه همگی با ظرفیت ۷۷ درصد فعال است.

کارشناسان عرصه انرژی می گویند که با ترمیم نیروگاه "نارک" تولید انرژی در آن تا به ۳۳ میلیون کیلووات ساعت در فصل زمستان افزایش خواهد یافت. این امر می تواند کمبود انرژی در فصل سرما را که همه ساله دامنگیر تاجیکستان است و بویژه مناطق روستایی از نبود آن رنج می برند، رفع کند.

در فصل تابستان تاجیکستان می تواند انرژی اضافی خود را که بویژه در این نیروگاه تولید می شود، به کشورهای همسایه، مانند افغانستان، صادر کند و درآمد قابل توجهی به دست آورد.

موضوعات مرتبط