ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه توافق کردند

نشست آستانه حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان ایران، ترکیه و روسیه در آستانه، پایتخت قزاقستان دیدار کردند

ایران، روسیه و ترکیه در نشستی در آستانه، پایتخت قزاقستان، برای ایجاد چهار منطقه امن در سوریه به توافق رسیده‌اند، هرچند شماری از نمایندگان گروه‌های مخالف هنگام امضای این یادداشت تفاهم با فریاد محل نشست را ترک کردند.

وزارت خارجه آمریکا محتاطانه از توافق استقبال کرده اما می‌گوید ملاحظاتی درباره نقش ایران در اجرای آن دارد.

ایجاد مناطق امن با پیشنهاد روسیه در نشست آستانه مطرح شد و توافق برای آن در دومین روز نشست به دست آمد.

گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد و دولت سوریه خود طرف توافق نیستند و ایران، روسیه و ترکیه به عنوان ضامن‌های ایجاد مناطق امن این توافق را امضا کرده‌اند.

استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، توافق امروز را "گامی در مسیر درست" خوانده است. بشار جعفری، نماینده دولت سوریه هم گفته امیدوار است که ایران و روسیه جزئیات توافق را با دمشق در میان بگذارند.

مطابق توافق جدید آستانه روسیه و سوریه بمباران هوایی را متوقف می‌کنند و گروه‌های مسلح مخالف نیز در مناطق امن عملیات نظامی انجام می‌دهند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سوریه شش سال است که درگیر جنگ داخلی است

بنا به گزارش‌ها این توافق برای شش ماه است و شامل همه استان ادلب، بخش‌های از حلب و همچنین بخش‌هایی از لاذقیه و حمص خواهد شد.

وزارت خارجه ترکیه گفته است که بر این مبنا استفاده از انواع سلاح در مناطق امن متوقف خواهد شد.

اما حضور ایران به عنوان تضمین‌کننده توافق مورد مخالفت گروه‌های مخالف بشار اسد است و یکی از سخنگویان آنها می‌گوید آنها خواهان این نیستند که ایران به عنوان تضمین‌کننده در توافق حضور داشته باشد.

در شش سالی که از جنگ داخلی سوریه می‌گذرد بیش از ۷ میلیون درون کشور آواره شده‌اند و حدود ۵ میلیون نیز به دیگر کشورها پناهنده شده‌اند. برآورد می‌شود که بیش از ۴۰۰ هزار نفر در درگیری‌ها کشته شده باشند.