ترامپ به عربستان، اسرائیل و واتیکان می‌رود

آقای ترامپ امروز همچنین حکمی مبنی بر کاهش محدودیت‌ها برای تصمیمات نهادهای مذهبی و کلیساها امضاء کرد حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ امروز همچنین حکمی مبنی بر کاهش محدودیت‌ها برای تصمیمات نهادهای مذهبی و کلیساها امضاء کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین سفر خارجی خود اواخر ماه جاری میلادی به اسرائیل و عربستان سفر می‌کند.

تصمیم برای سفر به اسرئیل تنها یک روز پس از دیدار آقای ترامپ با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان سرزمین‌های فلسطینی اعلام می‌شود؛ دیداری که طی آن آقای ترامپ وعده داده برای تسهیل روند صلح میان فلسطینیان و اسرائیل تلاش کند.

این سفر همچنین با هدف دیدار از سه پایتخت ادیان توحیدی یهودی، اسلام و مسیحیت برنامه‌ریزی شده است.

رئیس جمهوری آمریکا امروز (پنجشنبه چهارم مه - ۱۴ اردیبهشت) که مصادف با روز ملی نیایش در آمریکاست با حضور در باغ رز کاخ‌سفید گفت: "تحمل و بردباری سنگ زیربنای صلح است. برای همین است که امروز مفتخرم اعلام کنم نخستین سفر خارجی من در مقام رئیس جمهور ایالات متحده به عربستان سعودی، سپس اسرائیل و پس از آن به واتیکان خواهد بود"

او سپس در اجلاس سران گروه جی ۷ در سیسیل ایتالیا حضور می‌یابد.

آن طور که کاخ‌سفید اعلام کرده آقای ترامپ در جریان سفر خود به اروپا همچنین در نشست ناتو حاضر خواهد شد؛ پیمان آتلانتیک شمالی که در یکسال گذشته بارها مورد انتقاد او قرار گرفته و حتی "منسوخ و ناکارآمد" خوانده شده است.

آقای ترامپ خبر این سفر را همزمان با امضای حکم حکومتی جدیدی اعلام کرد که طی آن به نهادهای مذهبی اجازه داده شده آزادی بیشتری برای ارایه خدمات خود بر اساس باورهای دینی‌شان داشته باشند.

گروه‌های حقوق‌بشری و نهادهای حمایت از حقوق دگرخواهان جنسی این تصمیم را محکوم کرده‌اند و آن را دستمایه‌ای برای تضییع حقوق اقلیت‌ها دانسته‌اند.