تردید سناتورها در مورد طرح بیمه درمانی ترامپ

US House Minority Leader Nancy Pelosi reacts during her news conference حق نشر عکس Reuters
Image caption نانسی پلوسی رهبر اقلیت دمکرات مجلس نمایندگان گفت که این طرح یک تخفیف بزرگ مالیاتی برای ثروتمندان است

سناتورهای جمهوری خواه نسبت به طرحی که مجلس نمایندگان برای جایگزین کردن قانون مراقبت های بهداشتی اوباما تصویب کرده ابراز تردید کرده اند.

این مصوبه که روز پنجشنبه با اختلاف بسیار کم آرا - ۴ رای - تصویب شد حزب جمهوری خواه را یک قدم به هدف خود برای لغو اوباماکر نزدیک تر می کند. اما انتظار می رود این مصوبه در مجلس سنا با اصلاحات عمده روبرو شود.

دمکرات ها اخطار دادند که این مصوبه باعث می شود میلیون ها نفر بیمه خود را از دست بدهند و هزینه ها را به شدت افزایش خواهد داد.

"قانون مراقبت های بهداشتی آمریکا" با ۲۱۷ رای موافق در مقابل ۲۱۳ رای مخالف بدون حمایت حتی یک دمکرات تصویب شد.

با این حال چندین عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان که به آن رای مثبت داده اند اذعان کرده اند که حتی متن مصوبه را نخوانده اند.

آقای ترامپ در مراسمی به مناسبت این موفقیت در کاخ سفید گفت که اوباماکر مرده است.

ساعاتی بعد او در دیدار با مالکولم ترنبال نخست وزیر استرالیا به تمجید از سیستم بیمه درمانی استرالیا که دولتی است پرداخت که باعث شگفتی شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جشن رهبران جمهوری خواه مجلس نمایندگان در پی تصویب طرح

برنی سندرز سناتور لیبرال که از منتقدان آقای ترامپ است فورا اشاره کرد که بیمه بهداشتی استرالیا همگانی است، سیستمی که جمهوری خواهان قبول ندارند.

یک سخنگوی کاخ سفید توضیح داد که آقای ترامپ "فقط می خواست از نخست وزیر استرالیا تعریف کند، و مساله چیزی بیش از این نبود."

اما آقای ترامپ بعدا در توییتی نوشت: "البته که استرالیایی ها بیمه بهداشتی بهتری از ما دارند - مال همه بهتر است. اوباماکر مرده! اما بیمه بهداشتی ما به زودی عالی خواهد شد."

همه گروه های عمده پزشکی در آمریکا از جمله "انجمن پزشکی آمریکا" و "انجمن بیمارستان های آمریکا" قویا با این طرح مخالفت کرده اند که احتمال تغییر اساسی آن در سنا را افزایش می دهد.

منتقدان ابراز شگفتی کردند که جمهوری خواهان حتی منتظر نماندند "دفتر بودجه کنگره" ارزیابی خود از هزینه های احتمالی این طرح را اعلام کند.

لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه به تمسخر گفت: "من هم مثل شما منتظرم ببینم بچه دختر است یا پسر."

"باید به هر لایحه ای که فقط برای کمتر از ۲۴ ساعت در معرض دید بوده... به دیده تردید نگاه کرد."