اسماعیل هنیه رئیس جدید دفتر سیاسی حماس شد

حق نشر عکس AFP
Image caption اسماعیل هنیه

اسماعیل هنیه، نخست وزیر پیشین حماس به عنوان رئیس دفتر سیاسی این گروه معرفی شد.

آقای هنیه جانشین خالد مشعل شده است.

انتظار می رود که اسماعیل هنیه برعکس خالد مشعل همچنان در نوار غزه باقی بماند، نوار غزه از سال ۲۰۰۷ در کنترل حماس قرار دارد.

آقای مشعل در دوحه قطر در تبعید زندگی می کند.

خالد مشعل دو دوره ریاست دفتر سیاسی حماس را برعهده داشت.

حماس اخیرا با اعمال تغییراتی در اساسنامه اش، اعلام کرد که تشکیل کشور فلسطین در چارچوب مرزهای ۱۹۶۷ را می پذیرد.

حماس تشکیل کشور مستقل فلسطین درون مرزهای ۱۹۶۷ را پذیرفت

با این حال این گروه همچنان موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، بلکه تشکیل کشور مستقل در این مرزها را مبنایی برای دستیابی فلسطینیان به سرزمین تاریخی خود می داند - یعنی سرزمینهایی که علاوه بر کرانه باختری و باریکه غزه شامل خاک کنونی اسرائیل نیز می شود.

البته حماس در سال ۲۰۰۶ نیز با امضای سند وفاق ملی همراه با دیگر گروههای فلسطینی تشکیل کشور مستقل در چارچوب مرزهای ۱۹۶۷ را پذیرفته بود با آن شرط که این مرزها ابدی نباشند و موجودیت اسرائیل را نیز به رسمیت نشناسد، اما این بار این پذیرش در اساسنامه حماس نیز گنجانده شده است.

این در حالی است که گروه فلسطینی جهاد اسلامی سیاست جدید حماس را در مورد تشکیل کشور فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ رد کرده است.

معاون این گروه ضمن تاکید بر مخالفت با تشکیل کشور فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷، گفت که ما فکر می کنیم این پذیرش به اهداف ما خدشه وارد کند.

گروه جهاد اسلامی در دهه ۱۹۸۰ میلادی بنیان نهاده شد. این گروه دومین نیرو در نوار غزه بشمار می رود که تمرکز اصلی اش بر مبازره مسلحانه است.

موضوعات مرتبط