امانوئل مکرون روز یکشنبه سوگند ریاست جمهوری یاد می‌کند

امانوئل مکرون حق نشر عکس Getty Images

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد امانوئل مکرون، نامزد میانه‌رو که در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور پیروز شد، یکشنبه، ۱۳ مه سوگند یاد می‌کند. آقای مکرون با ۳۹ سال سن، جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه است.

امانوئل مکرون موفق شد با کسب ۶۶.۱% از آرا رقیب خود مارین لوپن، رهبر جبهه ملی و نامزد حزب راست افراطی فرانسه را با ۳۳.۹% از آرا، شکست دهد.

با پیروزی امانوئل مکرون، در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بسیاری از کشورهای جهان به این تحول واکنش نشان داده و از آن استقبال کرده‌اند.

این موفقیت آقای مکرون در سراسر اروپا با استقبال رهبرانی روبرو شده است که نگران سیاستهای ضد اروپایی مارین لوپن رقیب شکست خورده آقای مکرون بودند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، با آقای مکرون تلفنی صحبت کرده است. سخنگوی صدر اعظم آلمان هم پیشتر موفقیت آقای مکرون را پیروزی برای اروپایی قوی و متحد توصیف کرده بود.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، هم در پیامی در توییتر به آقای مکرون تبریک گفته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption امانوئل مکرون

همچنین براساس گزارشها ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی، هم ازانتخاب مردم فرانسه استقبال کرده و گفته است که مردم فرانسه به آینده اروپا رای دادند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، نیز گفته است: "فرانسه یکی از نزدیک متحدان ماست و ما چشم به راه همکاری با رئیس جمهوری جدید این آن هستیم."

شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، هم پیام تبریکی برای آقای مکرون فرستاده است.

همزمان واکنش بازار های آسیایی هم به نتیجه انتخابات فرانسه مثبت بوده و ارزش سهام در آنها افزایش یافته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز در اظهاراتی پیروزی آقای مکرون را تبریک گفته است.

آقای مکرون که سیاستمداری میانه‌رو است با شکست قاطع مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی، در ۳۹ سالگی، جوانترین رییس جمهور تاریخ فرانسه شده است.

آقای مکرون که طرفدار تقویت اتحاد کشورهای اروپایی است، دو سوم آرا را به خود اختصاص داد.

او در نخستین نطق خود به عنوان رییس جمهور منتخب فرانسه گفت که برای جبران اعتمادی که مردم به او کرده‌اند از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

او پیروزی خود را شروع "فصل تازه‌ای" در تاریخ فرانسه خواند و گفت او رییس جمهور همه مردم خواهد بود.

وی افزود: "این افتخاری بزرگ است و همچنین یک مسئولیت بزرگ. از صمیم قلب از شما متشکرم."

آقای مکرون همچنین به هزاران نفر از طرفدرانش که یکشنبه شب در مرکز پاریس بیرون موزه لوور تجمع کرده بودند گفت که نگرانی و خشم هواداران رقیب خود را درک می‌کند.

او تاکید کرد: "من در ظرف پنج سال آینده تمام آن چه در توان دارم را انجام خواهم داد که هیچکس هرگز دیگر دلیل آن را پیدا نکند که بخواهد به افراطی‌ها رای بدهد."

آقای مکرون با اشاره به مشکلات فعلی فرانسه از همه خواست برای وحدت و ساختن آینده فرانسه تلاش و با تبعیض و نابرابری مبارزه کنند. او گفت برای پیشبرد صلح و هماهنگی بین‌المللی و مبارزه با تروریسم خواهد کوشید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مارین لوپن

در همین حال مارین لوپن نامزد شکست خورده انتخابات هم گفت که صحنه سیاسی در فرانسه ساختاری نو پیدا کرده است. خانم لوپن گفت که با رسیدن به دور دوم انتخابات او و حامیانش به اپوزیسیون اصلی تبدیل شده‌اند.

این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.

حق نشر عکس EPA
Image caption تجمع طرفداران امانوئل مکرون در مرکز پاریس
حق نشر عکس EPA
Image caption طرفداران امانوئل مکرون در پاریس
حق نشر عکس AFP
Image caption حضور چشمگیر پلیس و نیروهای امنیتی در خیابان‌های فرانسه بویژه در پاریس. پنجاه هزار پلیس امنیت انتخابات را بر عهده داشتند