رئیس جمهوری جدید کره جنوبی کار خود را آغاز کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption مون و همسرش در مراسم ادای سوگند - رئیس جمهوری جدید کره جنوبی از طرح‌های خود برای "وحدت و همزیستی مسالمت‌آمیز" سخن گفته است

مراسم ادای سوگند مون جه-این رئیس جمهوری جدید کره جنوبی برگزار شده و او در نخستین اقدام خود در این مقام، نخست وزیر جدید را انتخاب کرده است.

با اعلام نتیجه رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی، صبح چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه)، مون جه-این، برنده این انتخابات، به عنوان نوزدهمین رئیس جمهوری کره جنوبی کار خود را آغاز کرد. هیات نظارت بر انتخابات کره جنوبی اعلام کرد که آقای مون با ۴۱.۱ درصد آرا بر رقیب اصلی خود از حزب آزادی کره جنوبی پیروز شده است.

علاوه بر نامزدهای شش حزب اصلی کره جنوبی، نُه نفر دیگر نیز از سوی احزاب و تشکل‌های کوچک به عنوان نامزد انتخاباتی ثبت نام کرده بودند که دو تن از آنان قبل از رای‌گیری به نفع سایر نامزدها از ادامه رقابت انصراف دادند. این بیشترین تعداد نامزد در انتخابات ریاست جمهوری از زمان استقرار دموکراسی در کره جنوبی در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی بود.

آقای مون، که از سوی حزب چپگرای دموکراتیک کره در این انتخابات شرکت داشت، در سال ۲۰۱۲ نیز از نامزدهای اصلی انتخابات بود اما از پارک گون-هه، نامزد حزب محافظه کار از حزب آزادی کره شکست خورد. دوره ریاست جمهوری کره جنوبی پنج سال است و خانم پارک دوره خود را از اول سال ۲۰۱۳ آغاز کرد اما در ماه مارس سال جاری، دادگاه قانون اساسی کره جنوبی مصوبه قبلی پارلمان در مورد عدم صلاحیت خانم پارک به اتهام سوء استفاده از قدرت و ارتباط با یک پرونده فساد مالی را تایید کرد و به برکناری او رای داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری جدید (اول سمت چپ) پس از ادای مراسم سوگند عازم کاخ آبی شد اما گفته است دفتر کار خود را به مرکز سئول منتقل خواهد کرد

حزب دموکراتیک کره جنوبی ارتباط نزدیکی با اتحادیه‌های کارگری دارد و آقای مون با برنامه‌ای شامل تلاش برای کاهش تنش با کره شمالی، تصویب قوانینی برای اصلاح ساختار موسسات تجاری و صنعتی و افزایش هزینه دولت به منظور تسریع رشد اقتصادی وارد مبارزات انتخاباتی شد. بسیاری از موسسات تجاری و صنعتی بزرگ کره جنوبی به شکل شرکت های خانوادگی آغاز به کار کردند اما به گفته منتقدان، با وجود گسترش قابل توجه دامنه فعالیت خود، هنوز هم همان طرز تفکر بر آنها تسلط دارد و مانع از شفافیت و نظارت دقیق بر آنها می‌شود.

آقای مون در سخنانی که در مراسم ادای سوگند خود ایراد کرد گفت "فکر من انباشته از طرح‌های مختلف برای ورود به جهانی نو همراه با وحدت و همزیستی است." او با اعلام اینکه دفتر ریاست جمهوری را از محل کنونی آن به مرکز سئول، پایتخت، انتقال خواهد داد گفت که این نخستین اقدام او برای "ایجاد یک ریاست جمهوری شفاف، باز و خواهان ارتباط با همگان است." معمولا رئیسان جمهوری کره جنوبی از مجتمع موسوم به "کاخ آبی" به عنوان دفتر کار و محل اقامت خود استفاده می‌کنند.

رئیس جمهوری جدید کره همچنین وعده داد که در انتصاب مقامات دولتی، تنها براساس شایستگی و توانایی افراد تصمیم خواهد گرفت و حمایت یا عدم حمایت آنان از خود در جریان مبارزات انتخاباتی را معیار گزینش افراد قرار نخواهد داد.

در زمینه سیاست خارجی، مون جه-این گفت که رسیدگی به برنامه هسته‌ای کره شمالی را در اولویت قرار می‌دهد و همچنین مساله استقرار شبکه دفاع ضد موشکی آمریکایی تاد در کره جنوبی را حل و فصل خواهد کرد. این شبکه براساس موافقتنامه بین دولت سابق کره جنوبی و دولت سابق آمریکا در کره جنوبی مستقر شده اما برخی از ساکنان مناطق استقرار این موشک‌ها معتقدند که وجود این شبکه، این محل‌ها را به هدف‌های مشروع نظامی تبدیل کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption شبکه دفاع ضد موشکی تاد با هدف خنثی کردن برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی نصب شده اما ناخرسندی چین را در پی آورده است

استقرار شبکه موشکی آمریکایی با هدف مقابله با خطر حمله موشکی و اتمی کره شمالی و در نهایت، بلااثر کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌ای آن کشور در کره جنوبی مستقر شده اما ناخرسندی و انتقاد چین را در پی آورده است. مقامات چینی گفته‌اند فعالیت رادارهای ردیاب این شبکه می‌تواند بر کارکرد تجهیزات نظامی آن کشور تاثیر منفی بگذارد اما به گفته ناظران، نگرانی اصلی چین این است که وجود دفاع شبکه ضد موشکی در کره جنوبی به معنی کاهش برتری نظامی چین در منطقه است. در واکنش به این توافقنامه، چین به شهروندان خود توصیه کرده به عنوان گردشگر به کره جنوبی سفر نکنند و این تصمیم به صنعت گردشگری کره جنوبی آسیب جدی رسانده است.

آقای مون در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود که توافقنامه موشکی کره جنوبی و آمریکا نباید دست و پای دولت بعدی در زمینه سیاستگزاری خارجی را ببندد.

رئیس جمهوری جدید کره جنوبی در نخستین اقدام خود با رئیس مجلس و رهبر حزب مخالف در پارلمان ملاقات کرد و وعده داد که برای پیشرفت کشور، با احزاب مخالف همکاری خواهد کرد. وی گفت که اطلاعات مهم در زمینه امنیت ملی را در اختیار احزاب مخالف هم قرار خواهد داد تا "با توسل به خرد جمعی" مشکلات را حل و فصل کند.

همچنین، گزارش شده است که رئیس جمهوری جدید کره جنوبی، لی ناک-یون، استاندار استان جئولای جنوبی را به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب کرده است. آقای لی، که زمانی روزنامه‌نگار و عضو پارلمان کره جنوبی بود، به جناح معتدل حزب دموکراتیک وابسته است و با احزاب و گروه‌های مختلف ارتباط دارد. گزینش او به سمت نخست وزیر به تلاش اقای مون برای تحقق وعده "تقویت وحدت ملی" تعبیر شده است.

با اعلام پیروزی آقای مون در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی، شی جینگ-پینگ، رئیس جمهوری چین با ارسال پیامی، گفت که همواره اهمیت فراوانی برای کره جنوبی و روابط آن کشور و چین قایل است.

نظر رئیس جمهوری جدید کره جنوبی در مورد تلاش برای کاهش تنش در روابط با کره شمالی با روند تحولات اخیر در شبه جزیره کره و به خصوص سیاست سختگیرانه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این زمینه همخوانی ندارد. در عین حال، آمریکا متحد اصلی کره جنوبی و حامی نظامی اصلی این کشور در برابر تهدیدات کره شمالی است.