شهر طبقه 'کاملا از تصرف داعش خارج شد'

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر طبقه، در ۴۰ کیلومتری رقه مرکز اصلی داعش در سوریه قرار دارد

نیروهای مسلح مخالف دولت سوریه اعلام کردند که شهر استراتژیک طبقه را از تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خارج کرده اند.

"نیروی دموکراتیک سوریه" می گوید که این شهر و سد مجاور آن را "به طور کامل" از داعش گرفته اند. طبقه، در ۴۰ کیلومتری شهر رقه مرکز اصلی داعش در سوریه قرار دارد.

خبر تصرف طبقه، یک روز پس از آن اعلام شده که ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که قصد دارد به "یگان های مدافع خلق"، نیروی اصلی کُرد فعال در سوریه، برای مقابله با داعش اسلحه بدهد.

این تصمیم، با اعتراض شدید ترکیه مواجه شده است. آنکارا یگان های مدافع خلق را یک گروه تروریستی می‌داند که با شورشیان کرد ترکیه روابط نزدیکی دارند.

نیروی دموکراتیک سوریه، که از شبه‌نظامیان عرب و یگان‌های مدافع خلق تشکیل شده، در نبرد با داعش از مشاوره و کمک نیروهای ویژه ارتش آمریکا و حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار است.

خبر تصرف طبقه، همزمان با پیشروی نیروی دموکراتیک سوریه به سوی رقه منتشر شده است؛ شهری که داعش از آن به عنوان پایتخت خلافت خود خوانده‌اش یاد می‌کند.

سد طبقه، که بزرگترین سد کشور سوریه محسوب می شود.، بروی رود فرات بسته شده و در زیر دست آن شهر طبقه در حومه رقه واقع شده است.

پیشتر، این نگرانی وجود داشت که در صورت آسیب دیدن سد طبقه، سیلاب‌های عظیم به راه بیفتد.