ترامپ 'از همان ابتدا برکناری کومی را مد نظر قرار داده بود'

اعتراض به اخراج کومی در مقابل کاخ سفید حق نشر عکس Getty Images
Image caption اعتراض به اخراج کومی در مقابل کاخ سفید

یک سخنگوی کاخ سفید گفته که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برکناری جیمز کومی مدیر اف بی آی را از زمان رسیدن به قدرت مد نظر قرار داده بود.

سارا هاکبی سندرز به خبرنگاران گفت که در یک سال گذشته و پس از چندین اشتباه از سوی آقای کومی "اعتماد به او به تدریج زایل شده بود."

دولت آمریکا می گوید آقای کومی در ارتباط با نحوه رسیدگی به پرونده ای میل های هیلاری کلینتون برکنار شد. اما دمکرات ها می گویند دلیل اصلی اخراج او تحقیقات اف بی آی (دایره تحقیقات فدرال) درباره هرگونه روابط ادعایی میان روسیه و کمپین آقای ترامپ است.

رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که آقای کومی اخیرا از وزارت دادگستری خواسته بود منابع بیشتری برای تحقیقات مربوط به روسیه اختصاص دهد.

همزمان عصر چهارشنبه رئیس کمیته نظارتی مجلس نمایندگان خواستار بررسی اخراج آقای کومی شده است.

خانم هاکبی سندرز همچنین درخواست ها برای انتصاب یک دادستان ویژه برای هدایت تحقیقات اف بی آی درباره مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ را رد کرد.

او گفت: "ما فکر نمی کنیم این کار لازم باشد. هیچ کس به اندازه ما نمی خواهد این قضیه تمام و کامل شود."

همزمان کمیته اطلاعاتی مجلس سنای کنگره از آقای کومی دعوت کرد روز سه شنبه آتی در برابر این کمیته حاضر شود.

اما سناتور ارشد این کمیته، مارک وارنر، گفت که کمیته تاکنون پاسخ این دعوت را از آقای کومی دریافت نکرده است.

سی ان ان گزارش می دهد که آقای کومی در نامه ای به ماموران اف بی آی نوشته است که "من همواره بر این باور بوده ام که رئیس جمهور می تواند مدیر اف بی آی را به هر دلیل اخراج کند، یا حتی در فقدان کامل دلیلی مشخص".

پس لرزهای اخراج ناگهانی و غیرمنتظره آقای کومی هنوز در واشنگتن احساس می شود.

اما رئیس جمهور روز چهارشنبه در جریان دیداری غیرمنتظره با هنری کیسینجر، وزیر خارجه دولت ریچارد نیکسون، از اقدام خود دفاع کرد. دولت نیکسون در ارتباط با رسوایی سوءاستفاده از قدرت ساقط شد.

آقای ترامپ گفت که آقای کومی "به این دلیل اخراج شد که کارش را خوب انجام نمی داد."

او بعدا در طول روز چهارشنبه با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه و سرگی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن دیدار کرد.

این اولین دیدار او با مقام های روسیه از زمان رسیدن به قدرت بود.

"درخواست کمک به تحقیقات روسیه"

کاخ سفید تاکید کرده است که اخراج مدیر اف‌بی‌آی به دلیل عدم مدیریت کارآمد در ارتباط با ایمیل‌های خانم کلینتون بوده است. آن تحقیقات به استفاده خانم کلینتون از ای میل و سرور شخصی در زمان تصدی وزارت خارجه مربوط می شد.

اما منتقدان می گویند که اخراج کومی به تحقیقات درباره تبانی احتمالی ستاد مبارزات انتخابات ترامپ با روسیه مربوط است.

منابع آگاه در کنگره روز چهارشنبه به رسانه های آمریکایی گفتند که آقای کومی در روزهای اخیر از معاون وزارت دادگستری خواسته بود منابع بیشتری را به این تحقیقات اختصاص دهد.

سارا ایسگر فلورز سخنگوی وزارت دادگستری گفت که این گزارش ها "کاملا غلط است."

در هر حالت جمهوری خواهان و دمکرات ها در کمیته های اطلاعاتی مجلس نمایندگان و سنا قول داده اند به تحقیقات درباره ادعاهای مربوط به مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ادامه دهند.

لیندزی گراهام سناتو جمهوری خواه گفت که اگر رئیس جمهور فکر می کند جایگزینی آقای کومی تحقیقات را متوقف خواهد کرد "شدیدا در اشتباه است."

او افزود: "اف بی آی و کومی یکی نیستند."

حق نشر عکس EPA
Image caption این اولین دیدار ترامپ با مقام های روسیه از زمان رسیدن به قدرت بود

تحلیل آنتونی زرکر، بی بی سی، واشنگتن

اگر دونالد ترامپ سعی دارد از هرگونه مقایسه با ریاست جمهوری ریچارد نیکسون که آمیخته به رسوایی بود پرهیز کند، استقبال از هنری کیسینجر - مردی که نزدیک ترین روابط را با نیکسون داشت - در کاخ سفید احتمالا بهترین گزینه نیست.

دیدار با سرگی کیسلیاک سفیر روسیه هم کمی عجیب بود؛ اولین شگفتی اینکه اصلا چنین دیداری صورت گرفت. با توجه به این ادعا که آقای ترامپ جیمز کومی را به خاطر تحقیقات مربوط به روسیه اخراج کرد، این ملاقات دقیقا تصویر خوبی ارائه نمی کند.

نکته دیگر اجازه ندادن به رسانه های آمریکایی برای حضور و عکس گرفتن در این جلسه بود و فقط عکاسان دولتی روسیه عکس های دیدار را منتشر کردند - عکس هایی که بدون شک دمکرات ها از آن در مبارزات انتخاباتی نه چندان دور آینده استفاده خواهند کرد.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی به شوخی گفت که حتی اگر کسی را در خیابان با تیر بزند طرفدارانش او را رها نخواهند کرد. ایستادن در کنار سفیر روسیه در میان جنجال فزاینده مربوط به روسیه معادل دیپلماتیک همان گفته است.

بسیاری در واشنگتن فریاد می کشند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این بر جایگاه او در میان طرفدارانش اثر بگذارد.