تنش‌های هسته‌ای منطقه، موضوع اولین گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری جدید کره جنوبی با رهبر چین

مون جائه‌این حق نشر عکس Reuters

مون جائه‌این، رئیس‌جمهوری منتخب کره ‌جنوبی که از دیروز رسما کار خود را آغاز کرد، امروز پنجشنبه، برای اولین بار با شی جین‌پینگ همتای چینی خود گفتگو کرده است.

یون یانگ چان، سخنگوی آقای مون گفت که محور اصلی گفتگوی تلفنی این دو رهبر، تنش‌های هسته‌ای در شبه جزیره کره بود و هر دو موافقت کردند که عاری کردن این شبه جزیره از سلاح هسته‌ای هدف مشترک آنهاست.

چین اخیرا از راه‌اندازی شبکه دفاع ضدموشکی تاد در کره جنوبی به شدت انتقاد و ابراز نگرانی کرد.

استقرار این شبکه موشکی آمریکایی با هدف مقابله با خطر حمله موشکی و اتمی کره شمالی و در نهایت، بلااثر کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌ای آن کشور در کره جنوبی مستقر شده است.

اما این مسئله نارضایتی و انتقاد چین را در پی آورده است. مقامات چینی گفته‌اند که فعالیت رادارهای ردیاب این شبکه می‌تواند بر کارکرد تجهیزات نظامی آن کشور تاثیر منفی بگذارد، اما به گفته ناظران، نگرانی اصلی چین این است که استقرار سیستم دفاع ضد موشکی در کره جنوبی به معنی کاهش برتری نظامی چین در منطقه است.

آقای مون پیشنهاد داده است تا هیئتی برای مذاکره و گفتگو درباره نگرانی‌های چین به پکن اعزام شود و گفته که او مایل است مسئله هسته‌ای از طریق مذاکرات حل و فصل شود.

پکن همواره از عاری کردن شبه‌ جزیره کره از سلاح هسته‌ای حمایت کرده و معتقد است که این به نفع تمام طرف‌هاست.

خبرگزاری رویترز به نقل از شی جین‌پینگ گفته است که چین مایل به همکاری جدی با تمام طرف‌ها از جمله کره جنوبی است تا صلح بر شبه جزیره کره حاکم شود.