دونالد ترامپ می‌گوید پلیس فدرال درباره او تحقیق نمی‌کند

حق نشر عکس JIM WATSON/AFP/GETTY
Image caption آقای ترامپ تحقیقات درباره اتهام تعاملات سری ستادش را روسیه را یک "بازی" می داند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید جیمز کومی - رئیس برکنار شده پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) - در پرونده تعاملات محرمانه احتمالی ستاد انتخاباتی اش با روسیه، علیه او به عنوان یک مظنون تحقیق نمی‌کرده است.

آقای ترامپ روز پنجشنبه (۱۱ مه) در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا یک بار دیگر اتهامات را رد کرد و گفت: "من هیچ کاری با روسیه ندارم. من هیچ سرمایه ای در روسیه ندارم. من هیچ ملکی در روسیه ندارم. من با روسیه ارتباطی نداشته ام."

او همچنین جیمز کومی را یک "آدم اهل نمایش" خواند و گفت که در هر صورت - ورای توصیه مقامات ارشد وزارت دادگستری - قصد داشت اخراجش کند.

این در حالیست که آقای ترامپ پیشتر در حکم برکناری جیمز کومی اعلام کرده بود که بنا بر توصیه جف سشنز، وزیر دادگستری و راد روسنتاین، قائم مقام وزارت دادگستری، آقای کومی را برکنار کرده، چرا که آن‌ها به ویژه از عملکرد رئیس اف‌بی‌آی در پرونده ایمیل های هیلاری کلینتون ناراضی بودند.

کاخ سفید می گوید اخراج آقای کومی با پرونده تماس‌های احتمالی ستادش با روسیه ارتباطی نداشته است چرا که تحقیقات در این رابطه یکی از بی‌اهمیت‌ترین تحقیقات اف‌بی‌آی است. آقای ترامپ نیز در مصاحبه خود گفت که این تحقیقات یک "بازی" است.

اما اندرو مک‌کیب، سرپرست موقت اف‌بی‌آی، روز پنجشنبه در جلسه علنی کمیته اطلاعاتی مجلس سنا گفت این پرونده از اهمیت بالایی برخوردار است.

آقای مک‌کیب همچنین به تمجید از جیمز کومی پرداخت و گفت که او در داخل اف‌بی‌آی از حمایت گسترده‌ای برخوردار بود که "تا به امروز ادامه دارد."

آقای مک‌کیب افزود بخش اعظم کارکنان اف‌بی‌آی تعلق خاطر عمیقی به رئیس سابق خود دارند.

آقای کومی یک روز پس از اخراج به ماموران اف بی آی نوشت: "من همواره بر این باور بوده ام که رئیس جمهوری می تواند رئیس اف‌بی‌آی را به هر دلیل اخراج کند، یا حتی در فقدان کامل دلیلی مشخص". او از کارکنان پلیس فدرال خواست که بر ماموریت خود تمرکز کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اندرو مک‌کیب، سرپرست موقت اف‌بی‌آی در سنا به تمجید از رئیس برکنار شده خود پرداخت

سرپرست موقت اف‌بی‌آی تاکید کرد که اخراج ناگهانی جیمز کومی تاثیری بر پرونده ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه نخواهد داشت. او قول داد که هر گونه تلاش احتمالی دولت ترامپ برای مداخله در روند تحقیقات را به اطلاع کمیته اطلاعاتی سنا برساند.

در همین رابطه، چند کمیته کنگره از جمله کمیته اطلاعاتی سنا تحقیقات خود را آغاز کرده‌اند اما تحقیقات پلیس فدرال بسیار مهم تر ارزیابی می شود زیرا می تواند به صدور کیفرخواست و تعقیب قضایی منجر شود.

جیمز کومی تحقیقات درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هدایت می‌کرد که طی آن به احتمال همکاری بین اعضای ستاد دونالد ترامپ و دولت روسیه نیز رسیدگی می‌شود.

بنا بر گزارش رسانه های آمریکا، او چند روز پس از آن که از راد روسنتاین، قائم مقام وزارت دادگستری، خواست که منابع انسانی و مالی بیشتری برای این پرونده اختصاص بدهد اخراج شد.

به همین علت، دموکرات‌ها می گویند دلیل اصلی اخراج او احتمالا تحقیقاتش درباره هرگونه روابط ادعایی میان روسیه و کمپین آقای ترامپ بوده است.

آقای ترامپ در اولین مصاحبه خود پس از اخراج آقای کومی گفت که از او پرسیده بود که آیا موضوع تحقیق اف‌بی‌آی هست یا نه؟ دونالد ترامپ گفته که جیمز کومی به او گفته که شخص او مورد تحقیق قرار نگرفته است.