کاخ سفید تلاش ترامپ برای گرفتن قول 'وفاداری' از کومی را تکذیب کرد

آقای ترامپ اصار دارد آقای کومی به او گفته بود موضوع تحقیقات نیست حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ اصار دارد آقای کومی به او گفته بود موضوع تحقیقات نیست

کاخ سفید این گزارش ها که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از جیمز کومی، مدیر اخراج شده اف بی آی، خواسته بود به او اعلام وفاداری کند رد کرده است.

شان اسپایسر گزارش هایی را رد کرد که می گفت آقای ترامپ در ماه ژانویه در جریان یک مراسم خصوصی شام در کاخ سفید به آقای کومی فشار آورده بود به او اعلام وفاداری کند.

به گزارش نیویورک تایمز مدیر اف بی آی (دایره تحقیقات فدرال آمریکا) در واکنش به رئیس جمهور فقط قول "صداقت" داده بود نه وفاداری.

اقدام آقای ترامپ در اخراج ناگهانی آقای کومی در روز سه شنبه با واکنش های گسترده ای روبرو شده است.

تحقیقات اف بی آی و همچنین کنگره درباره آنچه ادعا می شود مداخله روسیه در روند سیاسی آمریکاست و هرگونه احتمال تبانی اعضای ستاد مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ با کرملین همواره مایه آزار رئیس جمهور آمریکا بوده است.

آقای اسپایسر در کنفرانس خبری روز جمعه به سوالات خبرنگار درباره اینکه آیا آقای ترامپ در کاخ سفید محاوره هایش را به طور مخفیانه ضبط کرده است پاسخ نداد.

آقای ترامپ صبح جمعه در توییتی نوشته بود آقای کومی "بهتر است امیدوار باشد که نواری" از مکالمه آنها در کاخ سفید وجود ندارد.

آقای اسپایسر گفت این توییت تهدیدی علیه مدیر سابق اف بی آی نبوده است.

او در برابر سوال های متعدد خبرنگاران گفت: "رئیس جمهور چیزی برای اضافه کردن ندارد. توییت او به خودی خود گویاست."

یک منبع آگاه به سی ان ان گفت که آقای کومی معتقد است که حتی "اگر نواری وجود داشته باشد، او (کومی) هیچ نگرانی ای بابت آن ندارد."

اظهارات آقای ترامپ بار دیگر باعث مقایسه دولت او با دولت ریچارد نیکسون شده چون آقای نیکسون محاوره ها در کاخ سفید را مخفیانه ضبط می کرد؛ کاری که باعث تسریع سقوط دولت او شد.

اعضای ارشد حزب دمکرات در کمیته های قضایی و نظارتی مجلس نمایندگان روز جمعه در نامه ای به کاخ سفید خواستار دریافت کپی هرگونه نوار مرتبط با این ماجرا شدند.

جان کانیرز و الایجا کامینگز در نامه خود اشاره کردند که "مرعوب کردن یا تهدید یک شاهد بالقوه (اشاره به کومی) با هدف نفوذ، به تاخیر انداختن یا جلوگیری از شهادت رسمی جرم است."

همزمان خبر رسید که آقای کومی دعوتی برای ارائه شهادت در کمیته اطلاعاتی سنا در روز سه شنبه آینده را رد کرده است.

آقای ترامپ روز پنجشنبه در مصاحبه ای با شبکه "ان بی سی" گفت که آقای کومی خواسته بود با او شام بخورد.

اما آقای کومی می گوید این آقای ترامپ بود که او را به کاخ سفید دعوت کرد.

جیمز کلاپر مدیر سابق سازمان امنیت ملی گفته که آقای کومی قبل از رفتن به کاخ سفید "ناراحت" بود.

او روز جمعه به "ام اس ان بی سی" گفت که پیش از برنامه شام کاخ سفید با آقای کومی صحبت کرده بود.

به گفته آقای کلاپر مدیر اف بی آی گفته بود نگران است این کار (شام خوردن با رئیس جمهور) تحقیقات ارتباط ترامپ-روسیه را مخدوش کند.

آقای ترامپ گفته که آقای کومی سه بار به او گفته بود که موضوع تحقیقات اف بی آی نیست، که باعث این اتهام شده که با اخراج کومی سعی داشته در روند تحقیقات مداخله کند.

آقای ترامپ که از پوشش خبری مربوط به اخراج کومی ناراضی است روز جمعه در توییتی اشاره کرد که "شاید بهتر باشد همه کنفرانس های خبری آینده لغو شود و در عوض برای حفظ دقت، جواب های کتبی ارائه شود."

او روز جمعه به شبکه فاکس نیوز گفت: "این کفرانس ها را نخواهیم داشت مگر آنکه هر دو هفته یک بار خودم در آنها حاضر شوم. فکر خوبی است. در درجه اول، میزان خصومت باور نکردنی است که غیرمنصفانه است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ در جریان دیداری با کومی در ماه های اخیر