ترامپ: رئیس جدید اف‌بی‌آی را به زودی معرفی می‌کنم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفته است تا اواخر هفته آینده رییس تازه اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، را تعیین خواهد کرد.

جیمز کومی رییس سابق اف‎بی‌آی در اقدامی ناگهانی و جنجالی سه‌شنبه گذشته از سوی آقای ترامپ برکنار شد.

همزمان فهرستی یازده نفره با اسامی افرادی که ممکن است یکی از آنها رییس بعدی اف‌بی‌آی باشد در رسانه‌های آمریکا منتشر شده است.

دونالد ترامپ می‌گوید احتمال دارد تا جمعه آینده یعنی قبل از اولین سفر خارجی‌اش فرد مورد نظر خود را برای ریاست اف‌بی‌آی مشخص کند.

بیشتر بخوانید:

آیا اخراج رئیس اف‌بی‌آی، ریاست جمهوری ترامپ را به خطر می‌اندازد؟

او روز شنبه (۱۳ مه - ۲۳ اردیبهشت) در حالی که با خبرنگاران در هواپیمای اختصاصی رئیس جمهوری سخن می‌گفت تاکید کرد روند کار خیلی سریع پیش خواهد رفت چون تمام افراد موردنظر شناخته شده‌اند و بارها در طول زندگیشان مورد تحقیق قرار گرفته‌اند. به گفته آقای ترامپ این عده "افردای مشهور، قابل احترام و با استعداد درست همان چیزی که برای اف‌بی‌آی لازم داریم."

حق نشر عکس Getty Images/AFP/Reuters
Image caption از چپ به راست: اندرو مک کیب؛ جان کورمین؛ مایکل گارسیا و آلیس فیشر همگی از کاندیداهای جانشینی جیمز کومی‌اند

یکی از این افراد آلیس فیشر است وکیلی که به گزارش رسانه‌های آمریکایی در وزارت دادگستری با او به عنوان کاندیدا مصاحبه هم شده است.

انتظار می‌رود اندرو مک کیب، سرپرست موقت اف‌بی‌آی و چند نفر دیگر هم با دادستان کل کشور، جف سشنز، و رود روزنستاین معاونش ملاقات کنند.

اندرو مک کیب که معاون آقای کومی بوده اخیرا در جلسه‌ای در کنگره آمریکا موضعی خلاف کاخ‌سفید گرفت و گفت تحقیقات اف‌بی‌آی درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بسیار مهم و قابل توجه است.

کاخ‌سفید این تحقیقات را بازی سیاسی مخالفان آقای ترامپ می‌داند.

او در همین حال درباره اینکه کارکنان اف‌بی‎‌آی به آقای کومی "بی‌اعتماد" شده باشند ابراز تردید کرد.

جان کورنین، دومین مقام ارشد سنا و جمهوری‌خواه از اسامی مطرح دیگر است که پیش‌تر دادستان کل ایالت تگزاس بوده است.

نام هر کس از این فهرست یازده نفره بیرون بیاید برای آغاز به کار باید حتما رای سناتورهای آمریکایی را هم به خود اختصاص دهد و تایید کنگره را هم بگیرد.