آمریکا: کره شمالی مایه دردسر است؛ تحریم‌ها تشدید شوند

یونهاپ در سئول ، پایتخت کره جنوبی، خبر آزمایش کره شمالی را اعلام کرد حق نشر عکس EPA

آمریکا در واکنش به تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی گفته است که برای سالیان متمادی این کشور "مایه دردسر" بوده و افزوده است که تحریم‌ها علیه آن کشور باید تشدید شود.

مون جائه این، رئیس جمهور تازه کره جنوبی، نیز این اقدام تازه کره شمالی را یک اقدام "تحریک‌آمیز و ناشیانه" خوانده است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، هم گفته است که آزمایش‌های موشکی مکرر کره شمالی تهدید بزرگی علیه ژاپن است.

چین که متحد اصلی کره شمالی است گفته که اقدام کره شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است؛ اما همرمان از طرفهای درگیر خواسته است تا از خود خویشتنداری نشان دهند.

ساعاتی پیش خبرگزاری یونهاپ در سئول، پایتخت کره جنوبی، اعلام کرد که کره‌شمالی در اقدامی تازه یک موشک "بالستیک" را آزمایش کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تنش‌های نظامی و دیپلماتیک میان کره شمالی و آمریکا طی ماه‌های اخیر تشدید شده است

به گزارش رسانه‌های کره‌جنوبی، این آزمایش در سواحل منطقه کوسانگ در شمال‌غربی شبه جزیره کره صورت گرفته است.

پیونگ یانگ که با وجود قطعنامه‌های سازمان ملل متحد آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را در سال‌های اخیر افزایش داده است، ماه گذشته هم دو آزمایش دیگر انجام داد که هر دو ناموفق بودند.

این کشور مدعی است به فناوری تولید موشک‌های قاره‌پیما دست یافته و می‌تواند خاک ایالات متحده آمریکا را هدف قرار دهد.

به گزارش رویترز، ژاپن گزارش داده که موشک پرتاب شده کره شمالی توانسته به ارتفاع ۲۰۰۰ کیلومتری برسد و بدین ترتیب می‌تواند بیانگر تولید موشک جدید در پیونگ یانگ باشد.

این آزمایش جدید موشکی در حالی صورت گرفته که دیروز (شنبه ۱۳ مه - ۲۳ اردیبهشت) چو سون هوی، مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی، در پکن، پایتخت چین، به خبرنگاران گفت کشورش آمادگی دارد "تحت شرایط مناسب" با آمریکا "گفت‌و‌گو" ‌کند.

سخنان این مقام وزارت خارجه کره‌شمالی می تواند واکنشی مثبت از سوی پیونگ یانگ به اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، باشد که گفته بود آماده است با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی دیدار و گفتگو کند.

تنش‌های نظامی و دیپلماتیک میان کره شمالی و آمریکا طی ماه‌های اخیر تشدید شده است.

آمریکا گفته است که آماده دفاع از کره جنوبی در برابر حمله‌ احتمالی کره شمالی است و در مقابل کره شمالی گفته است که در واکنش به چنین حمله‌ای،به آمریکا حمله اتمی خواهد کرد.