عربستان و روسیه توافق محدود کردن تولید نفت را تمدید کردند

خالد الفالح وزیر نفت عربستان و الکسنادر نواک وزیر انرژی روسیه حق نشر عکس Reuters
Image caption خالد الفالح وزیر نفت عربستان و الکسنادر نواک وزیر انرژی روسیه

عربستان سعودی و روسیه، توافق محدود کردن تولید نفت را تا ۹ ماه دیگر تمدید کردند. این توافق پارسال به ابتکار عربستان مطرح شد و در آخرین روزهای پایانی سال گذشته میلادی در نشست اوپک تایید شد.

بر اساس توافق اولیه، سطح تولید اوپک از اول سال جاری میلادی تا شش ماه، روزی یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش یافت. تولیدکنندگان غیر اوپک هم توافق کردند که تولیداتشان را تا روزی ۶۰۰ هزار بشکه کم کنند. حالا با تمدید این توافق، این روند تا ماه مارس سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت.

این توافق در آستانه اجلاس امسال اوپک به دست آمد و انتظار می‌رود، با توجه به شرایط بازار نفت، سایر اعضا با آن موافق باشند.

عرضه و تقاضای جهانی نفت خام

برحسب میلیون بشکه در روز

۹۵/۱

تقاضا

۹۵/۸

عرضه

  • ۳۲/۵ تولید اوپک

  • ۶۳/۳ تولید غیر اوپک

  • ۷۰۰ هزار بشکه در روز اضافه تولید

REUTERS

خالد الفالح وزیر نفت عربستان و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در بیانیه مشترکی گفتند که "به هر قیمتی" سطح مجموع نفت خام ذخیره شده در کشورهای جهان را، به سطح متوسط پنج ساله باز می‌گرداند.

نفت خام ذخیره شده در جهان را می‌توان به عنوان ذخایر استراتژیک مصرف کنندگان عمده تعبیر کرد. این ذخایر در سه سال اخیر به دلیل ارزان شدن قیمت نفت و بیشتر بودن عرضه از تقاضا، زیاد شده‌اند. بالا بودن این ذخایر می‌تواند تعادل عرضه و تقاضا را بهم بزند و جلوی گران شدن قیمت نفت را بگیرد.

خالد الفالح، در یک نشست خبری بعد از دیدار با همتای روسش در پکن گفته است که میزان نفت خام ذخیره شده در جهان، کاهش یافته است اما نه به حدی که مطلوب صادرکنندگان باشد.

بیشتر ببنید:

قیمت نفت، بعد از یک دوره طلایی بالای ۱۰۰ دلار، کاهش یافته است. عربستان تا پارسال موافق کاهش قیمت نفت بود. استدلال ریاض این بود که ارزان شدن نفت، تولید از ذخایر نامتعارف (شیل) در آمریکای شمالی را غیر اقتصادی می‌کند. عربستان و بسیاری از کشورهای تولید کننده نفت، نفت شیل را خطری برای آینده جایگاه خود در بازار می‌دانند.

ادامه افزایش ذخیره‌های استراتژیک

دلیل نگرانی وزیران نفت عربستان و روسیه، ادامه افزایش حجم ذخایر نفت خام در جهان است. و برای همین هم تمدید توافق پارسال، قابل پیش‌بینی بود.

براساس تازه‌ترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حجم ذخایر نفت و سوخت‌های مایع در جهان، طی سال گذشته میلادی روزی ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. برآورد سال جاری هم اضافه شدن روزی ۲۰۰ هزار بشکه است. این برآورد می‌تواند نشان دهد که قیمت نفت در سطح فعلی حفظ خواهد شد.

نمودار ستونی بالا روند افزایش ذخایر نفت خام در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ( OECD) را نشان می‌دهد.

موضع ایران

ایران که بعد از رفع تحریم‌های نفتی، حجم صادراتش را به قبل از دوران تحریم رساند، هنگام توافق عربستان و روسیه برای کاهش سقف تولید، موضعی دوگانه داشت. از طرفی نگران ارزانی نفت بود و از طرف دیگر، نیاز داشت تا می‌تواند نفت بفروشد تا بتواند بودجه وابسته به نفتش را آن هم بعد از چند سال بحران اقتصادی تامین کند،

در نهایت، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران، از توافق عربستان سعودی و روسیه حمایت کرد اما تعهدی به محدود کردن تولید نفت ایران نداد.

در نهایت ایران از کاهش تولید معاف شد، و سطح صادرات خود را در حدود دو میلیون بشکه در روز نگه داشت.

جدول زیر بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام جهان را نشان می‌دهد (منبع: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا)

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان در سال ۲۰۱۵ (میلیون بشکه در روز)
روسیه ۱۰/۲
عربستان سعودی ۱۰
ایالات متحده آمریکا ۹/۴
چین ۴/۳
عراق ۴
کانادا ۳/۷
ایران ۳/۳