ادوار فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه شد

phillipe حق نشر عکس AFP
Image caption ادوار فیلیپ

امانوئل مکرون، رییس جمهور جدید فرانسه، ادوار فیلیپ را به نخست‌وزیری منصوب کرد.

آقای فیلیپ که ۴۶ سال دارد از حزب آقای مکرون (جمهوری به پیش) نیست بلکه عضو حزب راست میانه "جمهوری‌خواهان" است که نامزد آنها فرانسوا فیون در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شکست خورد.

کارشناسان انتصاب آقای فیلیپ را تلاش امانوئل مکرون برای جلب حمایت احزاب چپ و راست ارزیابی کرده‌اند.

قرار بود رییس جمهور جدید فرانسه، در اولین روز کاری کامل خود، امروز صبح (دوشنبه ۱۵ مه) نخست وزیر خود را معرفی کند اما نام نخست وزیر چند ساعت دیرتر از آنچه انتظار می‌رفت اعلام شد.

درباره امانوئل مکرون بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption برنار کازانوو (چپ) دفتر نخست‌وزیری را به آقای فیلیپ تحویل داد

رسانه های فرانسه از آقای فیلیپ که نماینده مجلس این کشور و شهردار لو آور-شهری در شمال فرانسه- بوده به عنوان محتمل‌ترین گزینه نام برده بودند اما چند ساعت تاخیر در اولین انتصاب مهم آقای مکرون، به حدس و گمان‌ها و شایعات دامن زده بود.

بزرگترین چالشی که آقای مکرون در کمتر از یک ماه دیگر با آن روبرو است انتخابات مجلس فرانسه است و برای اینکه حزب او بتواند اکثریت کرسی‌های مجلس را به دست بیاورد به حمایت حزب جمهوری‌خواهان نیاز دارد. مهمترین و اولین وظیفه نخست وزیر تازه رهبری مبارزات انتخاباتی حزب آقای مکرون برای انتخابات مجلس است.

حزب آقای مکرون که تقریبا یک سال پیش تشکیل شده و هیچ نماینده‌ای در مجلس فعلی فرانسه ندارد، هفته پیش اسامی ۴۲۸ نامزد خود را برای انتخابات مجلس اعلام کرد که نیمی از این نامزها زن هستند. در بین نامزدهای معرفی شده فقط پنج درصد نماینده مجلس فعلی هستند که این پنج همگی از حزب سویالیست فرانسه هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption امانوئل مکرون و همسرش بریژیت

امانوئل مکرون هفته پیش در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با کسب ۶۶ درصد آرا رقیب خود مارین لوپن از حزب راست افراطی جبهه ملی را شکست داد و در ۳۹ سالگی جوانترین رییس جمهور فرانسه شد. او دیروز در مراسمی رسمی در کاخ الیزه قدرت را از فرانسوا اولاند رییس جمهور سابق تحویل گرفت.

امانوئل مکرون با این که طرفدار جدی اتحادیه اروپا است خواستار اصلاحاتی در این اتحادیه هم هست. او پس از انتصاب آقای فیلیپ راهی برلین شد تا با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار کند. خانم مرکل امروز پیش از این دیدار گفت که انتخاب آقای مکرون برای توسعه اروپا تحرک به ارمغان آورده است هر چند در زمینه اصلاحات در منطقه اقتصادی اروپا با احتیاط سخن گفت.

آقای مکرون همچنین با دو چالش بزرگ دیگر در فرانسه روبرو است. بیکاری یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی فرانسه است و آقای مکرون وعده داده با اصلاح قوانین کار، اشتغال ایجاد کند اما روشن نیست سندیکاهای صنفی پرقدرت فرانسه به این اصلاحات چه واکنشی نشان دهند.

علاوه بر این فرانسه در دو سال اخیر شاهد مجموعه ای از اقدامات تروریستی مرگبار بوده و برقراری امنیت و مبارزه با اسلام‌گرایان افراطی از مهمترین مشکلات رییس جمهور جوان فرانسه است.