سازمان ملل آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرد

پرتاب موشک حق نشر عکس KCNA
Image caption تصور می شود این یک موشک میان برد قدرتمند بوده باشد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تازه ترین آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرده و در مورد تحریم های جدید به این کشور اخطار داده است.

پانزده عضو شورا در بیانیه ای خواستار خودداری پیونگ یانگ از انجام آزمایش های دیگر از این نوع شدند.

کره شمالی پیشتر گفت که موشکی که روز یکشنبه آزمایش کرد یک نوع تازه با توانایی حمل یک کلاهک بزرگ اتمی بود.

آن موشک به ارتفاع دو هزار کیلومتری رسید و پس از طی مجموعا ۷۰۰ کیلومتر در غرب ژاپن در دریا فرود آمد.

کره شمالی گفت که این آزمایشی برای آزمودن توانایی های یک "موشک بالستیک است که تازه ساخته شده".

ارتش کره جنوبی گفت هنوز نمی تواند ادعاهای کره شمالی را تایید کند.

اما به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی ارتش افزود که موشک های پیونگ یانگ ظاهرا قادر به ترک اتمسفر و بازگشت به آن هستند که برای توسعه موشک های بالستیک قاره پیما لازم است.

در بیانیه روز دوشنبه شورای امنیت بر اهمیت اقدام "فوری کره شمالی برای نشان دادن تعهد جدی به برچیدن برنامه اتمی از طریق اقدامات ملموس" تاکید شده است.

در این بیانیه آمده است که پیونگ یانگ "نباید آزمایش های اتمی و موشکی دیگری انجام دهد."

شورای امنیت از سال ۲۰۰۶ تاکنون شش مجموعه تحریم علیه کره شمالی وضع کرده است.

پیشتر در روز دوشنبه خبرگزاری "کی سی ان ای" کره شمالی گفت که آزمایش "یک موشک میان-دوربرد بالستیک از نوع هواسونگ-۱۲ که تازه ساخته شده" طبق برنامه پیش رفته است.

در این گزارش آمده است: "هدف این پرتاب آزمایشی تایید مشخصه های تاکتیکی و فنی موشک بالستیک تازه توسعه یافته با توانایی حمل یک کلاهک بزرگ اتمی بود."

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبر کره شمالی در حال تماشای یک موشک

برنامه موشکی و اتمی کره شمالی در سرپیچی از قطعنامه های شورای امنیت دنبال می شود.

اما معلوم نیست این کشور توانایی ساخت کلاهک های کوچک هسته ای که با موشک هایش قابل حمل باشد را دارد یا نه. این کشور هرگز موشک های بالستیک قاره پیما که مثلا بتواند به خاک آمریکا برسد آزمایش نکرده است.

برد موشک های قاره پیما حدود شش هزار کیلومتر است اما تحلیلگران معتقدند که موشک آزمایش شده در روز یکشنبه اگر با زاویه استاندارد و نه با شیب خیلی بالا پرتاب می شد می توانست ۴ هزار کیلومتر را طی کند.

به گزارش "کی سی ان ای" آزمایش تازه مثل همیشه با نظارت کیم جونگ-اون رهبر کره شمالی انجام شد.

این خبرگزاری نوشت که آقای کیم به دانشمندان گفت ساخت "سلاح های اتمی و شیوه های پرتاب" را بیش از پیش دنبال کنند تا آمریکا "به تصمیم درست برسد."

کاخ سفید اخیرا مساله گفتگو با کره شمالی تحت شرایط مناسب را پیش کشید که از جمله به توقف آزمایش های موشکی مشروط خواهد بود.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل روز یکشنبه گفت که تا زمانی که آقای کیم شرایط آمریکا را برآورده نکرده "با او پشت میز مذاکره نخواهیم نشست."

رئیس جمهور جدید کره جنوبی که خواستار تعامل عمیق تر با کره شمالی است آزمایش تازه را "تحریکی غیرمحتاطانه" خواند و چین خواستار خویشتن داری شد.