کانادا برای جلوگیری از 'برخورد با مسافران هواپیما' اقدام می‌کند

مارک گارنیو، وزیر فدرال راه و ترابری کانادا وعده داده که لایحه "حقوق مسافران" را به زودی تقدیم پارلمان کند حق نشر عکس Reuters
Image caption مارک گارنیو، وزیر فدرال راه و ترابری کانادا وعده داده که لایحه "حقوق مسافران" را به زودی تقدیم پارلمان کند

کانادا برای پیشگیری از "برخورد بد" با مسافران پروازهایی که لغو شده‌اند و یا صندلی‌های آن بیش از ظرفیت فروخته شده‌اند اقدام می‌کند.

مارک گارنیو، وزیر راه و ترابری کانادا قانونی را پیشنهاد کرده که به موجب آن معیارهای مشخصی در سطح این کشور برای مواجهه با مسافرانی که پرواز آنها لغو یا صندلی‌شان دوبار فروخته شده تعیین می‌کند.

آقای گارنیو گفته این لایحه در صورت تصویب ابزار لازم برای حمایت از مسافران هوایی را در اختیار دولت قرار می‌دهد.

در صورت تصویب، این قانون در تمامی پروازهایی که داخل کانادا و یا به مقصد یا از مبداء این کشور آغاز می‌شوند اجرا خواهد شد.

به گفته وزیر راه و ترابری کانادا، این قانون جدید به مواردی چون فروش بیش از گنجایش پروازها هم توجه کرده و برای مواردی این چنین "تامین خسارت" مشخص کرده است.

"من مطمئنم که خطوط هوایی برای حفظ حقوق مسافران خود به این قوانین جدید توجه خواهند کرد و در روش‌های فعلی خود تجدیدنظر خواهند کرد چرا که در غیر این صورت مورد مواخذه قرار می‌گیرند.

آقای گارنیو تاکید کرده شرکت های هوایی حق ندارند مسافرانی را که قانونا حق پرواز کردن دارند، به طور غیرداوطلبانه از هواپیما بیرون بکشند.

"این موضوع بسیار مهمی است. اگر کسی برای یک پرواز مشخصی بلیت خریده کسی نمی‌تواند آن را از داخل هواپیما بیرون براند. این موضوعی است که غیرقابل بحث است."

آن طور که گزارش شده آقای گارنیو این لایحه را سال قبل تهیه کرده بود اما تنها بعد از انتشار اخبار مربوط به برخورد با مسافران چند پرواز در داخل آمریکا بوده که او را به صرافت انداخته برای طرح و تصویب آن تعجیل کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرودگاه پیرسون تورنتو، شلوغ‌ترین فرودگاه کانادا است